HAYZARAN: BASIN YASASI YENİNDEN DÜZENLENMELİ

  • Eklenme Tarihi :11.01.2023 | 11:32

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınlayan Başkan Hayzaran Basın Yasasının yeninden düzenlenmesini istedi.

HAYZARAN: BASIN YASASI YENİNDEN DÜZENLENMELİ

Hatay Sanayici ve İş İnsanları Dernek Başkanı Murat Hayzaran Yerel basının ekonomik sorunlarının kalıcı olarak çözülmesi gerektiğiniz söyledi. 

Özellikle Yerel Basının ekonomik sorunlar ile kıvrandığı bir dönemden geçildiğini kaydeden Hayzaran “Yerel basının ekonomik sorunlarına kalıcı çözüm sağlanmalıdır.  Maliyetlerin her geçen gün artması yerel basını zorlamaktadır. Kağıt, baskı ve boya gibi maliyetlerin yükselmesinin yanı sıra reklam ve ilan gelirlerinin de düşmesiyle ciddi sıkıntılar yaşayan yerel gazetelerin sorunlarına kalıcı çözüm sağlanmalıdır.  Ayrıca işitsel anlamda radyo ve televizyonların frekans ücretlerinin yüksek olması, televizyonların ücretlerini RTÜK’e dolarla ödemesi yerel medyayı oldukça çok zorlamaktadır.  Gazetelerin en büyük gelirlerini resmi ilanlar oluşturmakta olup ancak resmi ilan gelirleri her geçen gün düşmektedir.  Basın yasası yeniden düzenlenmelidir.  Basın yasası acil bir şekilde günümüz koşullarına daha duygun bir şekilde yeniden düzenlenmelidir. Basın etik kuralları Basın Meslek Kuralları dikkat ve özenle uygulanmalıdır. Bu vesile ile 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum” dedi. (Haber Merkezi)