HBB’den Suriyelilere 4150 TL’lik kart iddiası yalan çıktı

  • Eklenme Tarihi :30.03.2024 | 21:18
  • Muhabir :Haber Merkezi

HBB’den Suriyelilere 4150 TL’lik kart iddiası yalan çıktı

Hatay Büyükşehir Belediyesi ve IRC işbirliği ile Hatay’daki depremzedelere verilen hediye kartların “Suriyelilere özel verildiği” iddiaları asılsız çıktı.

 

Sosyal medya hesaplarında Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın Suriyeli Mültecilere verilmek üzere 4150 TL içerikli yardım kartı hazırlattığı ve kartın 01 Nisan 2024 günü kullanıma açılacağı iddiaları ortaya atıldı.

İddianın aktarıldığı paylaşımda kartın üzerinde Arapça isimler ve HBB Logosu bulunurken Hatay  Büyükşehir Belediyesi Yetkilileri bu iddiayı yalanladı.  Belediye Yetkililerinden alınan bilgiye göre  Uluslararası bir kuruluş olan IRC afetzedelere destek olmak üzere HBB ile işbirliği yaparak toplamda 3 bin adet yardım kartı desteği verdi.  Kartın yardım miktarını ve sayısını tamamen kurumun belirlediğinin altı çizilerek kartların üzerinde kesinlikle Arapça bir ibare bulunmadığı iddia edilen kart görseline elle Arapça yazı yazıldığı da belirtilerek “Sosyal medyada ileri sürülen iddialar seçim öncesi manipülasyonlardır ve kesinlikle doğru değildir” denildi.