HEDEFİMİZ İSTİHDAM VE ÜRETİMİ ARTTIRMAK

  • Eklenme Tarihi :12.12.2022 | 14:55

HATAY Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz, Ayakkabıcılar İhtisas Küçük Sanayi Sitesi’nin ardından, sırada karma küçük sanayi sitesi ve Metal Sanayi Sitesi’nin olduğunu söyledi.

HEDEFİMİZ İSTİHDAM VE ÜRETİMİ ARTTIRMAK

 İhtisas sanayi siteleri ile hedeflerinin Hatay’da istihdam ve üretimi arttırmak olduğunu belirten HESOB Başkanı Teksöz, “İhtisas sanayi sitelerimizde esnaf ve sanatlarımızın bir an önce kendi meslek dallarında kümelenmelerini sağlayarak, hem üretimi hemde istihdamı artırmayı hedefliyoruz. Ayrıca kendi markamızı yaratmak adına adımlar atmak istiyoruz.” dedi.

 Hatay olarak mobilya sektöründe büyük hedefler koyduklarını belirten Teksöz, “Mobilya İhtisas Sanayi Sitemiz bakanlığımız tarafından Türkiye’de örnek bir proje olarak tanıtıldı. Mobilya İhtisas Sanayi sitesindeki en küçük işletmemiz bin 500 metrekare, bu 10 bin metrekareye kadar çıkıyor.Buna rağmen mobilya ihtisas sanayi sitemiz esnafımıza dar geldi.” dedi.

20 BİN METREKAREYE KARMA SANAYİ SİTESİ

Mobilyacı esnafının rahat edebilmesi için Altınözü’nün Enek Mahallesi’nde Karma Sanayi Sitesi kurmayı planladıklarını belirten Teksöz, “Sayın Valimiz Rahmi Doğan ile bu konuşu istişare ettik. Enek bölgesinde kurmayı planladığımız karma sanayi sitemizde 6-7 bin metrekarede üretim yapabilme imkanına kavuşacaklar. 2 bin dönüm üzerine kurulacak olan Karma Sanayi Sitemizle ilgili sayın valimiz ve milletvekillerimizle birlikte çalışmalarımız devam ediyor”

METAL SANAYİ SİTESİ 189 DÖNÜME KURULACAK

“Mobilya İhtisas sanayi sitesinde bulunan ve büyümek isteyen mobilyacılarımızı karma sanayi sitemizde imalata geçireceğiz. Karma Sanayi sitesinde sadece mobilyacılar bulunmayacak. Büyümek isteyen her meslek dalında üretim yapılacak. Bunun yanında Metal Sanayi Sitemiz ile ilgili çalışmalarımız da sürüyor. Metal sanayi sitemizi 189 dönüm üzerine kuracağız. Genişleme alanı da var. Mevcut küçük sanayi sitemizin içerisinden 104 esnafımız metal sanayi sitesine taşınacak.” dedi.

SANAYİ SİTELERİNİN ÖREMİ

Sanayi sitelerinin önemine de değinen Teksöz, “Aynı meslek gruplarının aynı bölgede olması, birbirleriyle yardımlaşmaları ve teknolojiden faydalanmaları bakımından çok önemli. Dışarıdan gelen müşterilerin aynı bölge içerisinde olan işletmeleri daha kolay ziyaret etmeleri açısından çok önemli. Belki de kimse bilmez ama mesleklerinde çok iyi olan tornacılarımız var. Buradan Türkiye’nin büyük firmalarına iş yapıyorlar. Bunların daha geniş ve ferah ortamlarda çalışmaları, üretimlerine de daha iyi yansıyacak.” dedi.

TEK HEDEFİMİZ VAR

Bütün bunların yanı sıra Kırıkhan’da, Reyhanlı ve Erzin gibi ilçelerde yeni sanayi sitelerinin olduğunu bunların bazılarının bittiğini bazılarının da yapımının sürdüğünü belirten Teksöz, “Oto Galericiler Sitemizin yapımı devam ediyor. Bizim tek hedefimiz var. Oda esnaf ve sanatlarımızın bir an önce kendi meslek dallarında kümelenmelerini sağlamak. Böylece ilimizde hem istihdam artacak hemde üretim. Özellikle Enek’te yapacağımız Karma Sanayi Sitesi ile istihdam çok yükselecek. Hatay’daki işsizliğe çare olacak. Markalaşma yolunda büyük adımlar atmamızı sağlayacak” diye konuştu.