KADININ OLMADIĞI YER EKSİKTİR

  • Eklenme Tarihi :16.01.2023 | 12:33

KADIN Adayları Destekleme Derneği (KADER) Antakya’da belgesel gösterimi düzenledi.

KADININ OLMADIĞI YER EKSİKTİR

Kadının olmadığı yerde özgürlüğün de olmadığını belirten KADER Genel Yönetim Kurulu Üyesi Kocacık, “kadının olmadığı her yer eksiktir. Kadın yoksa adalet de yoktur. Kadın yoksa özgürlük yoktur. Siyasette daha fazla var olmak için mücadelemize devam edeceğiz.” dedi.

 Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda düzenlenen etkinliğe, CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Hatay Barosu Başkanı Hüseyin Cihat Açıkalın, KADER Genel Yönetim kurulu üyesi ve Çukurova Belediyesi Başkan Yardımcısı Azime Kocacık, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Filiz Haksöz ve kadınlar katıldı.

Moderatörlüğünü Nidal Özdemir’in yaptığı etkinliğin açılış konuşmasını yapan KADER Genel Yönetim kurulu üyesi Azime Kocacık,, “Kadın Adayları Destekleme Derneği olarak, ülkemizde kadınların hak ettiği siyasi hakları elde etmelerini sağlamak amacıyla bir çok çalışmalar yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz.” dedi.

ÜLKEMİZ NÜFUSUSUNUN YÜZDE 49.9’U KADIN

Bu bağlamda siyasi partilerle görüştüklerini belirten Kocacık, “Kadınlarımızın siyasi haklarını elde etmeleri için çalıştaylar düzenliyoruz. Sosyal medyada etkili olmaya çalışıyoruz. Çalışmalarımızdan bir tanesi de bugün gerçekleştirdiğimiz 18 kadın milletvekili belgeselidir. Türkiye’de, siyasi alanda kadınlara yeterli kadar temsil hakkı verilmiyor. Yeterli temsil hakkını alana kadar mücadelemize devam edeceğiz. Ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde siyasal ve toplumsal alanda kadınlar hak ettikleri değeri görmüyor. Türkiye Nüfusunun yüzde 49.9’unu oluşturan siyasette ne yazık ki yüzde 11.2 oranında boy gösteriyor. Demokrasi ile yönetilen bir ülkede bu oran hiç demokratik değil.”

KADININ YERİ 4 DUVAR ARASI DEĞİLDİR

“Ataerkil düşünceye göre kadının yeri geri planda yer almak. Kadın siyaset yapamaz, kadın girişimci olamaz, kocasının istediği gibi hareket eder, kadın toplumda hareketlerine dikkat eder, kadın usturuplu davranır, Kadın kırmızı ceket giyemez, kadın diz üstü kıyafet giyemez ve kadının yeri 4 duvardır. Bizde bu düşünceye sahip olanlara hadi oradan diyoruz.” dedi.

KADININ OLMADIĞI HERYER EKSİKTİR

Türkiye’de 21 ilin hiç kadın milletvekili çıkarmadığını belirten Kocacık, “Siyasi partilerin genel başkanları ile görüştük. Siyasi parti liderlerinin de biz kadınlardan istedikleri şey daha mücadeleci olmamız ve asla pes etmememiz. Evet mücadele edeceğiz ve asla pes etmeyeceğiz. Çünkü kadının olmadığı her yer eksiktir. Kadın yoksa adalet de yoktur. Kadın yoksa özgürlük yoktur.” diye konuştu.

KADINLARIN SİYASETTE OLMALARI ÇOK DEĞERLİ

Etkinliğin moderatörlüğünü yapan Nidal Özdemir’de dünya nüfusunun yarısını kadınların oluşturduğunu belirterek, “Buna rağmen kadınlar dünya tarihinde hep dışarıda kalmışlardır. Kadınlar olarak kendimiz ve çocuklarımız için daha iyi yaşanabilir bir dünya yaratmak istiyorsak, daha önemli roller üstlenmek zorundayız. Toplumsal hayat içerisinde ki her düzeyde, evde, okulda, işte, siyasette kadınların katılımları arttırılmalı. Her partiden, her renkten, her düşünceden kadınların her alanda olduğu gibi siyasette de var olmaları çok değerlidir.” dedi. 

KADINLAR TARİH BOYUNCA MÜCADELE ETTİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Nida Yılmaz’da, yaptığı konuşmada, “Kadınlar maalesef tarih boyunca neredeyse bütün haklarını almak için mücadele etmek zorunda kaldılar. Her konuda mücadele ettiler. Ama yaşadığımız yüzyılda demokrasinin değişmesi ile beraber siyaset çok daha etkin hale geldi ve kadınlarda doğal olarak siyasette yer almak istediler. Ancak ne kendi ülkemizde nede dünyanın bir çok ülkesinde kadınlar siyasette yeteri kadar yer alamadılar.” dedi.

TOPLUM OLARAK ŞANSLIYIZ

Bunların sebeplerinin herkes tarafından bilindiğini de belirten Yılmaz, “Ama biz Türk kadınları bu konuda çok şanslıyız. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk gibi bir önderimiz var. Çünkü dünyanın bir çok ülkesinde kadınlar oy bile kullanamazken, 1934 yılında önderimiz biz kadınlara 22 yaşında seçme hakkı ve 30 yaşında da seçilme hakkı verildi. Buda yeni kurulan Cumhuriyetimiz için çok önemli konuydu. Ondan sonra geçen yıllarda kadın milletvekili sayısının nasıl arttığını görmek mümkün. Ama yenide şu anda ki tabloya baktığımızda kadın milletvekili sayısı asla yeterli değil.” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından toplantı belgesel gösterimiyle sona erdi. (Yaser ÇAPAROĞLU)