KARBAN BAYRAMI HUZUR İÇERİSİNDE GEÇTİ

  • Eklenme Tarihi :13.07.2022 | 10:31

Tüm yurtta olduğu gibi Antakya’da da kurban bayramı huzur içerisinde geçti.

KARBAN BAYRAMI HUZUR İÇERİSİNDE GEÇTİ

KURBAN Bayramı yurt genelinde olduğu gibi huzur içerisinde geçti. Antakya’da kurban bayramının coşkusunu yaşayan vatandaşlar bayram namazı sonrası belediyelerin hazırladığı özel alanlarda bir araya gelerek kurbanlarını kesti. Bir bayrama daha ulaşmanın mutluluğuyla birbirleriyle bayramlaşan vatandaşlar huzur içerisinde bir bayram geçirirken, can kaybı ile sonuçlanan trafik kazaları ise canları sıktı.

 

BAYRAM NAMAZI İLE BAŞLADI

Antakya’da bayram bayram namazı ile başladı. Sabahın ilk saatlerinde camilere koşan vatandaşlar bayram namazlarını kılarak, ilk bayramlaşmalarını cami cemaati ile yaptı. Bayramlaşmanın ardından yapılan mezarlık ve şehitlik ziyaretlerinin ardından, kurbanlıklarını belediyelerin hazırladığı özel alanlara taşıyan vatandaşlar, bir bayrama daha erişmenin mutluluğu ile kurbanlarını kesti. Bayramın birinci, ikinci ve üçüncü günü kurbanlık kesimleri devam etti. Kurallara riayet eden vatandaşlar, geçen yıllara rağmen daha temiz bir bayram geçirilmesini sağladı. Belediye ekiplerinin de temiz bir bayram geçirilmesinde büyük emekleri vardı.

HALKIN HUZURLU BİR BAYRAM GEÇİRMESİ İÇİN ÇALIŞTILAR

Kurban Bayramı’nda çalışmayanlar kadar çalışanlarda oldu. Bayramda da görevlerinin başında bulunan güvenlik güçleri, halkın huzur içerisinde bir bayram geçirmeleri için yoğun bir mesai harcadılar. Şehrin giriş ve çıkışları başta olmak üzere, şehir içinde de devriye görevi gören güvenlik ekipleri vatandaşların huzur dolu bir bayram geçirmesini sağladı.

HAYAT PAHALILIĞI BAYRAMI DA VURDU

Ülkemizde yaşanan ekonomik krizden kaynaklı, hayat pahalılığı kurban bayramını da vurdu. Fiyatları 3 bin ile 6 bin lira arasında değişen kurbanlıkları alamayan vatandaşlar, bu yıl kurban kesememenin üzüntüsünü yaşadı. Hayvan pazarlarına getirilen kurbanların çoğu da satılamayınca elde kaldı. Malatya’dan Antakya’ya 200 kurbanlıkla gelen hayvan yetiştiricisi Mazlum Atar, her yıl yaptığı satışları bu sene yapamadığını söyledi.

Her yıl Antakya’ya kurbanlık getirip sattığını belirten Atar, “Bu sene 200 küçük baş hayvan getirdim. Ancak yarısını satabildim. Her sene tamamına yakınını satıp evime dönüyordum. Hayat pahalılığı bizi de vurdu. Bu sene umduğumuz gibi geçmedi.” dedi.

TRAFİK KAZALARI CAN ALDI

Öte yandan tüm uyarılara ve denetlemelere rağmen trafik kazaları yine yaşandı. Bayramın 2. günü akrabalarını ziyaret eden bir aile Hassa dönüşü yolda kaza yaptı. Kazada aynı aileden 4 kişi hayatını kaybederken, 2 kişi de yaralandı. (Yaser ÇAPAROĞLU)