KAYDA AİLESİNİN VATAN ÖZLEMİ SONA ERDİ

  • Eklenme Tarihi :04.06.2022 | 11:26
  • Muhabir :

10 yıldır Hatay’da akrabalarıyla birlikte yaşayan Kayda ailesinin vatan özlemi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Ülkenize gönül rahatlığı ile dönebilirsiniz” açıklamasının ardından sona erdi.

KAYDA AİLESİNİN VATAN ÖZLEMİ SONA ERDİ

ESED Rejiminin saldırılarından kaçan Hanadi Velid Kayda, 3 çocuğu ile birlikte 10 yıldır Hatay’da yaşıyordu.  Kayda ailesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Suriye’deki güvenli bölgelere dönüş için İl Göç idaresine başvurdu. İşlemleri tamamlanan Kayda ailesinin vatan özlemi sona erdi. Suriye’de iç savaş başladığında çocukları 1 yaşındaki Kerem, 3 yaşındaki Süheyla ve 6 yaşındaki Lana ile birlikte yaşadıkları ev Esed Rejiminin saldırıları sonucu yıkıldı. Çocukları ile birlikte evsiz kalan Hanadi Velid Kayda, 3 çocuğu ile birlikte Türkiye’ye sığındı. 10 yıldır Hatay’da akrabalarının yanında yaşayan Hanadi, çocukları ile birlikte doğup büyüdüğü topraklara dönme kararı aldı.

VATAN ÖZLEMİ AĞIR BASTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ülkelerine dönmelerinde önemli rol oynadığını belirten Hanadi Velid Kayda, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylemlerini duydum. Gönül rahatlığı ile ülkemize dönebileceğimizi oranın güvenli olduğunu ve buradan oraya gitme sürecinin daha kolay olduğunu duyurdu. Bende vatan özlemi ağır bastığı için çocuklarımla birlikte ülkeme dönme kararı aldım.” dedi.

 

ÜLKEMİ GÖRMEK İSTİYORUM

Türkiye’ye geldiğinde 1 yaşında olan 11 yaşındaki Kerem’de, “Ben ülkem Suriye’de hiç yaşayamadım. Ülkeme gitmek istiyorum. Ülkemde yaşamak toprağımı, yakınlarımı görmek istiyorum. Bu yüzden ülkeme gitmek istiyorum.” diye konuştu.

KAYDA AİLESİ AFRİN’DE

3 çocuk annesi Hanadi Velid Kayda ülkesine gönüllü dönüş için İl Göç İdaresi’ne başvuru da bulundu. İstekleri kabul gören Suriyeli aile Zeytindalı Gümrük Kapısına gelerek geçici koruma kimlik belgelerini polise teslim etti. Geçiş eylemleri tamamlanan Suriyeli aile Afrine doğru yola çıktı. Afrin’e varan Hanadi Velid Kayda, yıllardır görmediği ağabeyine özlemle sarıldı. Hanadi Velid Kayda ve çocukları yaşamlarını bundan sonra Suriye’de sürdürecek. Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatları ile güvenli hale getirilen bölgelere bugüne kadar 503 bin 101 kişi gönüllü olarak döndüğü bildirildi. (Yaser ÇAPAROĞLU)