KIŞ GELİYOR İNSANLAR KAYGILI

  • Eklenme Tarihi :20.08.2023 | 15:56
  • Muhabir :

TÖBSEN Yürütme Kurulu Başkanı Deniz Ezer, 6 Şubat Depremi sonrası Hatay’ın kaderine terk edildiğini belirterek, kışın geldiğini ve Hatay’daki depremzedelerin kayğılı olduğunu bildirdi.

KIŞ GELİYOR İNSANLAR KAYGILI

Ezer yaptığı yazılı açıklamasında, “17 Ağustos Gölcük Depremi özellikle Kocaeli ve Adapazarı'nı yerle bir etmişti.Genç yaşta sadece kitaplar da okuduğumuz felakete şahit olmuştuk.Orda yardım çalışmalarında bulunduk. Halkın acılarını biraz olsun hafifletme adına "bir tas su vermekte önemli '' düşüncesiyle oralarda durmaya çalıştık.” dedi.

 

GENÇTİK HAYALLERİMİZ VARDI

“Gençtik ve politik hayallerimiz vardı.” diyen Ezer, “Herşey emekle kazanılır diyorduk ,bir halkın acılarına ortak değilseniz o halktan birşey beklemeyeceksiniz. Sosyal medyanın olmamasından mı bilmem ama su dağıtırken, erzak yardımı yaparken kimse fotoğraf çekilip paylaşmıyordu. Halkta bir dayanışma vardı. Dönemin iktidarı Anasol iktidar'ı başbakan Ecevit, Deprem bölgesine 6-8 saat ulaşılamamıştı. İnsanlar enkaz altındaydı ve hayatta kalanlar tepkiliydi. Grup Yorum'un artık ezbere bildiğimiz ve, slogan olan "sesimi duyan var mı? " türküsü  en kaz altında saatlerce bırakılan depremzedelerin sesi bir nevi ağıdı oldu. Bugün 17 Ağustos, depreminin yıldönümü halkımızın ağıtlarla andığı; sermaye-mütahit-iktidar işbirliğiyle katledildiği bir tarih.”

İKTİDARINDA KAYNAĞI SERMAYEDİR

“Gelelim 6 şubat yüzyılın felaketi büyük bir yıkıma uğradık. Halkımız 3 bazı bölgelerde 5 gün en kaz altında bırakıldı. 17 Ağustos depreminde 6 saat  ulaşamayan iktidar'a tepki nasıl haksa 6 şubat depreminde 3 gün en kaz altına bırakılmaya olan tepki kat be kat haktır. İkiside halkı ölüme terk etmektir. Bugün ülkemizde iktidarlar her zaman sermayeden yana tavır alırlar. Çünkü iktidarında kaynağı sermayedir.”

HATAY ÖZEL AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMİYOR

“Ancak ortada, somut bir tabloda var. 17Ağustos depremi sonrası dönemin iktidarı  Deprem bölgesinde koşulları hızla iyileştirirken, AKP ktidarı  Hatay'ı görmezlikten geliyor. 6 şubat depremi sonrası Hatay kaderine terk edildi. İçecek su yok,üstelik beceriksiz Büyükşehir Belediyesi de var. ihtiyacı karşılayacak su hala yok.Afet evleri konusunda bırakalım netliği,özellikle Antakya ve Defne'de enkaz'ın 3'te 1'i henüz kaldırılmış değil. Eğitim sorunu var okullarla ilgili bir netlik yok.Sağlık hizmeti kısıtlı. Hastalıklar, asbest tehlikesi söz konusu. Kış geliyor insanlar kaygılı. Depremzede halk şehri terketmeye zorlanıyor. Bütün bunlar varken şehir özel afet bölgesi ilan edilmiyor.” dedi. (HASAN EROCAK)