KIZILCIK ŞERBETİ OYUNCULARINDAN KİTAP PROJESİ - Hatay Söz Gazetesi

KIZILCIK ŞERBETİ OYUNCULARINDAN KİTAP PROJESİ

  • Eklenme Tarihi :27.05.2024 | 13:58
  • Muhabir :Haber Merkezi

KIZILCIK ŞERBETİ OYUNCULARINDAN KİTAP PROJESİ

“Okuyan Türkiye İçin Herkese Her Yerde Kitap” sloganı ile çalışmalar yapan bir sivil toplum kuruluşu olan Herkese Kitap Vakfı, bir kez daha çocukların yüreğine dokundu.

Vakfın başlattığı “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Tüm Çocuklar Okusun!” projesi için “Kızılcık Şerbeti” oyuncuları dünya masallarından en beğendikleri masallarını seçtiler. Böylelikle oyuncuların seçtiği dünya masallarıyla antoloji niteliğindeki “Ünlülerle En Meşhur Masallar” kitabı ortaya çıktı.

Nişantaşı The Stay Boulevard otelinde “Kızılcık Şerbeti” oyuncularının katılımıyla, basına ve davetlilere özel lansmanda, kitabı satın alarak köy okullarındaki çocukların eğitimine katkıda bulunmanın mümkün olduğuna vurgu yapıldı.

Oyuncularının en sevdiği dünya masallarından oluşan derleme masal kitabı hem çocukların kalbinde hem hayallerinde hem de kütüphanelerinde yerini alacak.

Gerek TV kanallarında gerekse eğitim kurumlarında ve en son da Kompoze Gelişim Atölyelerinde Chi Ci Talks da söyleşi yapan Çiğdem Yorgancıoğlu, Vakfın kurucusu Bülent Şenver bir araya geldi.

1985 'te Boğaziçi Üniversitesi'nde başlayan dostluklarını pandemi sonrasında da güçlendiren Çiğdem Yorgancıoğlu ve Bülent Şenver, eğitsel ve kültürel proje kapsamında pek çok söyleşi gerçekleştirdiler.

Antoloji niteliğindeki masal kitabının satışından elde edilecek gelir, köy okullarındaki çocuklara kitap göndermeyi amaçlıyor. Vakıf ile ilgili çalışmaları dinlemek isteyenler Chi Ci Talks Youtube ve ilgili TV programlarını izleyebilirler.

MASAL KİTABI ALSAM

Ekonomist ve aynı zamanda MIM CHI 360 çocuklarla drama dans ve yaratıcılık aktiviteleri, eğitmeni, dünya gezgini yazar Çiğdem Yorgancıoğlu, konu hakkında şunları söyledi: "Masal anlatıcılığı ve Masal tiyatrosunu dünyanın pek çok ülkesinde uyguladık. Sosyal sorumluluk projesinden son derece olumlu sonuçlar aldık, sanırım bu masal kitabı için de uygulanabilir. Hatta oulipo tekniği atölyelerinde yaratıcı yazarlık düşünceleri çalışmam projeye dair çoktan yumurtladı. Oulipo tekniği ile sloganı söylüyorum; masal kitabı alsam."

MASAL GELENEĞİ        

Vakıf projesinin yaratıcı bir fikir olduğunu belirten yetkililer, "Bu proje yani kolektif hayal gücümüzü, verdiği ilhamlarla renklendiren, besleyen masal geleneğinin yaşatılırken elde edilen gelirle yine çocuklara hizmet edecek. Çocuğun üstün yararını gözeten bir proje. Bu harika ve etkili bir fikir. Masallar ile dünyanın hem içindesindir hem de dışında. Masallar hem bir yanı ile realist hem de fantastik. Masallar bence kuantumun bir diğer adı. Alice Harikalar Diyarı'nı düşünsenize Matrix filmi bile oradan çıktı. Büyülü, sihirli bir gerçek dışılık ile beraber masalların kültürel aktarım anlamında yeri bambaşka. Kültürü gelecek kuşaklara aktarmanın en renkli hali. Çocuklarımızın eğitimine ışık tutacak, onlara küçük yaşta okuma alışkanlığı kazandıracağız."

Etkinlik kokteyl resepsiyonuna; Kompoze Gelişim Atölyeleri Kurucu eğitmeni Nurcan Çetin Çelik ve Eğitmeni Çiğdem Yorgancıoğlu, dizi oyuncuları Evrim Asyalı ve Rahimcan Kapkap ile Herkese Kitap Vakfı ile birlikte yeni sosyal sorumluluk iş birlikteliklerini görüştü.