KURAN BİZİM HAYAT KİTABIMIZ

  • Eklenme Tarihi :12.12.2022 | 15:10
  • Muhabir :

KURAN BİZİM ŞİFA KAYNAĞIMIZ

KURAN BİZİM HAYAT KİTABIMIZ

 

 

 

 

DİYANET İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, Kuran-ı Kerim’in bir hayat kitabı, bir hayat rehberi ve insanların şifa kaynağı olarak, insanları karanlıklardan aydınlıklara çıkartan bir kitap olduğunu söyledi.

Şahin, Hatay İl Müftülüğü tarafından Antakya’da düzenlenen Hafızlık İcazet Merasimi’nde yaptığı konuşmada, “Hicr Süresi’nin 9. Ayetinde yüce rabbimiz buyurur ki, “Kuran-ı Kerim’i biz indirdik, onu biz koruyacağız.” Kuran’ın korunmuşluğu Allah’ın garantisi altındadır. Biz hafızların Kuran’ı ezberlemesi, dünya bazında bir korumadır. Ama ondan önce kulların Kuran’la şereflenmesidir. Hafızlar aynı zamanda Kuran’ın muhafızlarıdır. Ama asıl olan Kuran’ı koruyarak, Kuran’la şereflenmektir. Onun için Peygamber efendimiz, “Ümmetimin en şereflileri, Kuran hafızlarıdır” diye buyurur.” dedi.

Kuran-ı Kerim’in Cebrail vasıtası ile Allah tarafından Peygamber efendimize indirildiği günden itibaren hiçbir değişikliğe uğramaksızın o günden itibaren hafızlar tarafından ezberlendiğini ve hattatlar tarafından da yazıldığını belirterek, “Günümüze kadar Kuran-ı Kerim bize böyle gelmiştir. Kuran’a nasip olan bu üstünlük hiçbir kitaba nasip olmamıştır. İşte biz böyle bir kitaba inanıyoruz. Kuran bizim hayat kitabımız. Kuran bizim hayat rehberimiz. Kuran bizim şifa kaynağımız. Kuran bizi karanlıklardan aydınlıklara çıkaran bir kitap. Huzur vesilemiz Kuran-ı Kerim.”

KURAN’I EZBERLEMEK FARZ-I KİFAYEDİR

“İşte bu hafızlarımız Kuran’ın muhafızlığını üstlenmiş, Bahtiyar kimselerdir. Onlar bizim adımıza da bu görevi üstlenmiş olan kimselerdir. Çünkü Kuran’ı ezberlemek Farz-ı kifayedir. Ümmetin içerisinde kimse Kuran’ı ezberlemezse bütün ümmet sorumlu olur. Dolayısı ile insanlık adına Ümmeti Muhammet adına o sorumluluğu bizim üzerimizden alan işte bu kıymetli hafızlarımızdır. Onları canı gönülden tebrik ediyoruz.” dedi.

HAFIZLARIMIZIN SAYISI 200 BİNE ULAŞTI

Bugün Türkiye’de 70’li yıllardan beri yapılan hafızlık sınavlarında belge alıp kendini hafız diye tescillendirmiş, hafızların sayısının 200 bine ulaştığını belirten Şahin, “Bu sene ise daha özel bir durum var. Bu sene Türkiye tarihinde ilk defa 12 bin hafızımız icazetlerini aldılar. Türkiye tarihinde bu sene hafızlık icazeti alanların sayısı en yüksek rakamdır.”

ARTIK KURAN OKUMAYI BİLMEYEN KİMSE KALMASIN

“Diyanet İşleri Başkanlığımız 4-6 yaşlardan başlayarak ölünceye kadar herkese Kuran hizmeti sunuyor. Camilerimizde Kuran Kurslarımızda ve istendiği zaman devletin her kurumunda, sınıflar açmak sureti ile isteyen herkese Kuran öğretiyoruz. Bundan dolayı da bir slogan geliştirdik. Artık Kuran Okumayı bilmeyen kimse kalmasın. Artık Kuran Okumayı bilmeyen kimse kalmamalı. Bunun hesabını Allah’a zor veririz. Allah bizlere dünya ve ahret saadeti olacak, Kuran gibi bir kitap gönderecek ve kendini Müslüman diye tanımlayan bir insan Kuran ile tanışmadan, onu okumasını bilmeden bu dünyadan gidecek. Yazık değil mi? Bu nasıl Müslümanlık” diye konuştu.

KUR-AN KURSLARINDA 475 ÖĞRENCİMİZ VAR

Tıklım tıklım dolu salonda konuşan İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili’de, bu ve buna benzer programları düzenlemeye devam edeceklerini söyledi.

Antakya İlçe Müftüsü Hacı Kahraman’da müftülüklerine bağlı 4 yatılı Hafızlık Kursu ve 1 gündüzlü Hafızlık proje Kur’an kurslarında 65 öretici ve 475 öğrenci ile eğitim ve öğretime devam ettiklerini söyledi.

HAFIZLARA TAÇ GİYDİRİLDİ

Yapılan konuşmaların ardından  Antakya İlçe Müftülüğüne bağlı Hz.Hatice Yatılı Hafızlık Kız kuran Kursu, Hz.Hafza Yatılı Hafızlık Kız kuran Kursu, Habib-i Neccar Yatılı Hafızlık Erkek Kuran Kursu ve Hz.Ebubekir Yatılı Hafızlık Erkek Kuran Kursu’nda eğitim ve öğretimlerini gören 81’i kız 160 Hagfız’a taçları giyridildi.

İcazet törenine Hatay Vali Yardımcısı Emen Sait Karahaliloğlu, Defne Kaymakamı Kadir Okatan ve vatandaşlarda katıldı. (Yaser ÇAPAROĞLU)