KURUTULMUŞ SEBZELER REVAÇTA

  • Eklenme Tarihi :22.11.2022 | 13:15

Antakya’da yaz mevsiminde kurutulan organik patlıcan, biber, kabak, bamya ve domates gibi ürünler kış mevsimi öncesinde tezgahlarda yerini alarak satışa hazırlandı.

KURUTULMUŞ SEBZELER REVAÇTA

Kış mevsiminin vazgeçilmez yemek ürünleri arasında yerini koruyan kurutmalık sebzeler, halk tarafından yoğun ilgi görüyor. Çoğunlukla il merkezine bağlı köylerde vatandaşlar tarafından ilkbaharda yetiştirilerek, yazın kurutulup kış mevsimine hazırlanan sebzeler, il merkezindeki birçok iş yerindeki tezgâhları süsledi. Batı illerinde ikamet eden Muşlu vatandaşların da rağbet gösterdiği kurutulmuş sebzeler başka illere de kargo ile gönderiliyor.

KURUTULMUŞ SEBZELER HORMONSUZ

Kentte 15 yıla yakın kurutulmuş sebze ve baharat çeşitlerinin ticaretini yapan baharatçı Ahmet Yenigün,  yazın kurutulan organik sebzeleri iplere dizilerek kurutulduğunu belirterek, Kurutulan organik sebzelerin hormonsuz olduğuna dikkat çeken Yenigün, halk tarafından özellikle kış mevsiminde rağbet gören kuru sebzeleri, il dışına da gönderdiklerini belirtti.

HER İPTE 45-50 TANE VAR

Halkın kurutmalık kültüründen vazgeçmediğini hatırlatan Yenigün, “15 yıldır bu meslekle uğraşıyorum. Kurutulmuş biber, patlıcan, kabak, bamya satıyoruz. Ayrıca baharat işi yapıyoruz. Kış mevsiminde bunlar ağırlıklı olarak satılıyor. Kurutulmuş sebzelerimiz tamamen Antakya’ya aittir. Yaz mevsiminde ilimiz köylerinde dolaşıyoruz. Köy halkı tarafınca kurutulan sebzeleri topluyoruz. Kış mevsiminde satışa sunuyoruz. Her bir ipte 45-50 adet var. Kış mevsiminde üretilen, piyasada olan sebzelerin çoğu hormonlu oluyor. Halkımız daha çok organik istiyor.”

SAĞLIK BAKIMINDAN DA OLDUKÇA İYİ

“Sağlık bakımından yazın kurutulan ürünlere kış mevsiminde daha çok ilgi oluyor. Aynı zamanda Türkiye´nin her yerine kargoyla gönderiyoruz. İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Yalova illerinde ikamet eden Hataylı vatandaşlarımızın isteği üzerine kendilerine gönderiyoruz. Acur, domates, biber, kabak dilimlenmiş biber patlıcan domates çeşitleri olsun hepsini, ambalaj şeklinde paketler yapıyoruz. Kuru sebzeleri genelde bağ halinde satışa sunuyoruz.” şeklinde konuştu.

VATANDAŞLAR KURULMUŞ SEBZELERDEN MEMNUN

Kış mevsiminde kurutulmuş sebzelerin vazgeçilmez olduğunu belirten vatandaşlar; “Bu kurutulmuş sebzeler yazın tarlalarda yetiştirildiği için daha sağlıklı oluyor. Kışın alınan sebzelerin çoğunluğu hormonlu olduğundan dolayı tat farkı oluyor. Zaten bu kurutulmuş sebzelere alışanlar sürekli bunları tüketiyor. Yaz mevsiminden kurutulan sebzelerin tadını bilen kişiler, kış aylarında manavlardan sebze almaz. İplere dizilen bu sebzeler sağlıklı olmanın haricinde ciddi derecede tat farkı ortaya koyuyor. Yaz aylarında yetiştirilip kurutulan bu organik sebzeleri herkese tavsiye ediyorum. Hem sağlıklı hem de hormonsuz sebze tüketsinler” şeklinde konuştular.