KUTLU’DAN SATIŞLARA TEPKİ!

  • Eklenme Tarihi :02.11.2022 | 16:00

Önceki gün gerçekleştirilen Antakya Belediye Meclis Toplantısı’nda gündeme alınan ve oy çokluğu ile kabul edilen taşınmazların satışı ile ilgili CHP Antakya İlçe Başkanı Ümit Kutlu parti binasında basın toplantısı düzenledi.

KUTLU’DAN SATIŞLARA TEPKİ!

Antakya Belediye Meclis Toplantısı’nda 2’si Odabaşı Mahallesi’nde ve 3’ü Arsuz Madenli’de bulunan 155 dönüm olan Antakya Belediyesi’ne ait taşınmazların satışının Cumhur İttifakı Meclis Üyelerinin oy çokluğu ile kabul edilmesinin ardından CHP Antakya İlçe Başkanı Ümit Kutlu parti binasında basın toplantısı düzenledi.

EN YÜKSEK BEDELLİ SATIŞ OLARAK TARİHE GEÇECEKTİR

Düzenlediği basın toplantısında Antakya Belediyesi envanterinde bulunan taşınmazların satışına tepki gösteren CHP Antakya İlçe Başkanı Ümit Kutlu, “Dün gerçekleşen Antakya Belediyesi Meclis toplantısında ne yazık ki tarihte eşi ve benzeri görülmemiş bir taşınmaz satışının kararı ile karşı karşıya kaldık. CHP’li Meclis Üyelerimiz bu satışa karşı gerekli tepkiyi koymalarına rağmen, karar AKP Meclis Üyelerinin oy çokluğu ile kabul edilmiştir. 2’si Odabaşı, 3’ü Arsuz Madenli’de bulunan taşınmazların satışı, Antakya Belediyesi tarihinde gerçekleşen en yüksek bedelli satış olarak tarihe geçecektir.” dedi.

BU KADAR BORCU NASIL YAPTINIZ?

İktidar partisinin kendi belediyelerine her bakanlığın destek çıktığını ve kol kanat gerdiğini belirten CHP Antakya İlçe Başkanı Ümit Kutlu, “Arsuz Madenlide denize sıfır bir bölgede dönümü 2 ila 2 buçuk milyon lira arasında değişen 155 dönümlük alanın satışı ile elde edilecek tutar, Antakya Belediyesi’nin 2023 yılı 810 Milyonluk bütçesinin yarısına tekabül eden bir rakam olarak ortaya çıkmaktadır. İktidar Partisine mensup, her bakanlığın fazlasıyla destek çıktığı ve kol kanat gerdiği bir Belediye, böyle büyük bir taşınmaz satışını neden yapar anlamış değiliz. Bizlere borç kapatacağız diye talihsiz bir açıklama yapıldı. Yineleyerek söylüyoruz. İktidar Partisine mensup 4 dönemdir yönettiğiniz, istediğiniz her karara imza atabildiğiniz bir Belediyede bu denli borç yükünü nasıl yaptınız? Halk merak ediyor!” dedi.

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATACAĞIZ

CHP Meclis Grubu olarak Antakya halkının menfaatine uygun olan tüm hizmetleri desteklediklerini, uygun olmayanların ise karşısında durduklarını belirten CHP Antakya İlçe Başkanı Ümit Kutlu, “Bizler CHP grubu olarak Antakya’mızda şehrin ve halkımızın menfaatine uygun olan her kararı bugüne kadar destekledik, uygun olmayan her kararın da karşısında durduk. Bu dev satışın ihale süreci dahil olmak üzere sonuna kadar takipçisi olacağımızı ve hukuki süreç başlatacağımızı belirtmek isterim.” dedi.

5 SORUYA CEVAP İSTİYORUZ!

Taşınmazların satışı ile ilgili Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ve satışı onaylayan meclis üyelerine sorularını yanıtlamasını isteyen CHP Antakya İlçe Başkanı Ümit Kutlu, “Bu bağlamda Antakya Halkı adına soracağımız bu 5 soruya Antakya Belediye Başkanı ve satışı onaylayan Meclis Üyelerinin cevap vermelerini bekliyoruz. Sadece bu yıl içinde 92 ve 145 Milyon Lira ek bütçe almış olmanıza rağmen böyle büyük bir tutardaki satışa neden ihtiyaç duydunuz? Bu kadar büyük tutarlı dev satıştan Antakya halkının faydalanacağı büyük projeleriniz var mı? Varsa bunlar nelerdir? Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde 2 seneyi aşkın süredir en ufak satışlarda bile tepki gösterip ve reddedilip, konu kendiniz olunca aldığınız bu satış kararı noktasında vicdanınız rahat mı? Nasıl bir ihale süreci izlenecek? Bu satış sürecinde ihale usulü ve yönetmenliğine uygun hareket edilecek mi? Satış kararını almadan önce Madenlideki arazileri kimseye gezdirdiniz mi? Yine daha önce kişilerle veya şirketlerle bu satış ile ilgili çeşitli görüşmeler oldu mu? Bu soruları halkımız adına soruyor ve cevap bekliyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.