KYK’DA BARINMA SÜRELERİ DOLDU

  • Eklenme Tarihi :31.07.2023 | 14:14

6 Şubat deprem felaketinin ardından Hatay’dan ayrılarak çeşitli illerdeki KYK yurtlarında barınmak durumunda kalan depremzede vatandaşlara tanınan süre doldu.

KYK’DA BARINMA SÜRELERİ DOLDU

6 ayın sonunda yurtlarda barınma süreleri dolan Hataylı vatandaşların asıl çileleri başladı. Geri dönecek evleri, kalacak konteynerleri, çadırları dahi bulunmayan Hataylı vatandaşların barınma sorununun nasıl giderileceği ile ilgili hiçbir açıklama yapılmazken KYK yurtlarında barınan Hataylı vatandaşların sayısının kaç kişi olduğu, Hatay’a döndüklerinde nerede barınacakları ise bilinmiyor.

DEPREMZEDELER AÇIKLAMA VE YARDIM BEKLİYOR

Binlerce depremzedenin KYK yurtlarında barındıkları bilinirken net sayı ise bilinmiyor. Konuyla ilgili yetkililerden ise net bir açıklama yapılmadı. 6 ayın sonunda Hatay’a dönmek zorunda olan depremzedeler için ise kalacak yer sorunu baş gösterecek. Depremzede vatandaşlar, bu konuda gerek Hatay Valiliği’nden, gerek belediyelerden, gerekse de gönüllü STK’lardan yardım bekliyor.

KİRA YARDIMINDAN FAYDALANMAK İSTİYORLAR

KYK yurdunda barınan vatandaşlara kira yardımı yapılmıyor. Ancak 1 Ağustos itibariyle KYK yurtlarından ayrılan vatandaşlar, kira yardımından faydalanmak istiyor. Yetkililere çağrıda bulunan vatandaşlar, gerek barınma, gerekse de kira yardımı konusunda kendilerine yardımcı olunmasını istiyor. (Haber Merkezi)