MEHTERAN BİRLİĞİ HATAYLILARI COŞTURDU

  • Eklenme Tarihi :25.07.2022 | 10:35

Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği Antakya’da gösteri yaptı. Hatay’ın Anavatana katılışının 83. Yıldönümünün kutlandığı Antakya’da yaptığı gösteri ile vatandaşların kurtuluş coşkusuna coşku katan Mehteran Birliği’nin gösterisi çok beğenildi.

MEHTERAN BİRLİĞİ HATAYLILARI COŞTURDU

Tarihi XI. yüzyıla dayanan ve yıllarca Türk ordularına muharebe meydanlarında şevk ve coşku vererek ordunun muharebeleri kazanmasında etkili olan mehterin günümüzdeki temsilcisi olan, Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği gösterisine kortej yürüyüşü ile başladı. Hatay Valiliği Konağı’ndan yürüyerek gösteri yapacağı Cumhuriyet alanına gelen mehteran birliği vatandaşların alkışları arasında alandaki yerini aldı. Tarihi Hatay Devleti Meclis Binası önünde gerçekleştirilen gösteriyi vatandaşlar büyük bir ilgi ile izledi. Kimi gösteriyi cep telefonuna kayıt yaptı, kimide canlı yayın yaparak gösteriyi kaçıran yakınlarının izlemelerine yardımcı oldu. Yaklaşık 45 dakika süren gösteride birbirinden güzel parçaları seslendiren Mehteran Birliği, her parçanın sonunda büyük alkış aldı. Gösteri sonunda da geldiği gibi düzenli bir şekilde gösteri yaptığı alanı terk etti.

 

1952 YILINDA KURULDU

Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği 1952 yılında kurulmuştur.  Tarihi XI. yüzyıla dayanan ve yıllarca Türk ordularına muharebe meydanlarında şevk ve coşku vererek ordunun muharebeleri kazanmasında etkili olan mehterin günümüzdeki temsilcisidir. Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği, 1826 yılında Yeniçeri Teşkilatı ile birlikte kaldırılan mehter takımına ilişkin yapılan araştırmalar neticesinde, geleneksel mehterin tarihi dokusuna uygun şekilde, yeniden oluşturulmuştur. Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği, her enstrümandan dokuz adet bulunmasıyla Dokuz Katlı Padişah Mehteri olarak tanımlanan mehter icrasını aslına uygun olarak sergileyebilen yegâne kuruluştur. Müzik eğitimi almış profesyonel kişilerden oluşan Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği mehter geleneğinin yaşatılması ve tanıtımına önemli katkılar sunmaktadır. (Yaser ÇAPAROĞLU)