MİMARLARDAN ADALET NÖBETİ

  • Eklenme Tarihi :05.05.2022 | 11:05

Mimarlar Odası Hatay Şubesi, Gezi davasının karar duruşmasında tutuklanarak 18’er yıl hapis cezası alanların serbest bırakılana kadar adalet nöbeti tutma kararı verdi.

MİMARLARDAN ADALET NÖBETİ

Mimarlar Odası Hatay Şubesi Gezi davasının karar duruşmasında tutuklanarak 18’er yıl hapis cezası alan TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Yüksek Mimar Mücella Yapıcı, Mimarlar Odası Avukatı Can Atalay ve Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi önceki başkanı Tayfun Kahraman serbest bırakılana kadar adalet nöbeti tutma kararı verdi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Hatay Şubesi Yönetim Kurulu, “ Arkadaşlarımız Gezi Parkında imar planlarına ve yargı kararlarına aykırı olarak başlatılan inşaat çalışmalarına meslek odalarının temsilcileri ve vekili olarak karşı çıkmışlardır. Anayasal haklarını kullanarak iktidarı yargı kararlarına, anayasaya ve yasalara uygun davranmaya davet ettikleri için hukuka aykırı delillerle, kurmaca iddianamelerle ve yargılama yapılmayan davalarla bu insanlar mahkûm edilmektedir.”

HERKESİ DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ

“Gezi davasında alınan hukuksuz karara ve tutuklamalara karşı Mimarlar Odası Genel Merkezi tarafından 3 gün önce başlatılan Adalet Nöbetine paralel olarak; Mimarlar Odası Hatay Şubesi olarak bugünden itibaren, arkadaşlarımız serbest bırakılıncaya kadar 17.00-20.00 saatleri arasında Şube Binamızda Adalet Nöbetini başlatıyoruz. Ülkenin aydınlık geleceğine inanan herkesi bu süreçte dayanışmaya çağırıyoruz. Bizler inanıyoruz ki; bu ülkeye bir gün demokrasi gelecekse, gücünü Gezi’nin “eşitlikçi, özgürlükçü ve barışçıl” birlikteliğinden alacaktır.” (Haber Merkezi)