MKÜ COST Projesine Katılıyor

  • Eklenme Tarihi :22.09.2022 | 12:19
  • Muhabir :

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi Genetik AD öğretim üyesi Prof. Dr. Akın Yakan Bilim ve Teknolojide Avrupa İşbirliği Kuruluşu tarafından desteklenen OneHealthDrugs başlıklı projenin Yönetim Komitesine seçildi.

MKÜ COST Projesine Katılıyor

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi  Veteriner Fakültesi Genetik AD öğretim üyesi Prof. Dr. Akın Yakan Bilim ve Teknolojide Avrupa İşbirliği Kuruluşu (European Cooperation in Science and Technology-COST Association) tarafından desteklenen CA21111- One Health drugs aganist parasitic vector borne diseases in Europe and beyond (OneHealthDrugs) başlıklı projenin Yönetim Komitesine seçildi. Proje 15 farklı ülkeden 26 Yönetim Komitesi ile 4 yıl süre ile yürütülecek.

Prof. Dr. Yakan, her bir COST Aksiyonu'nda 1 adet Yönetim Komitesi (Management Committee-MC) ve farklı sayılarda Çalışma Grupları (Working Group) yer aldığını ve Yönetim Komitesinde o Aksiyon ile ilgili idari konularda kararlar alındığını bildirdi.  COST Projeleri ile ilgili olarak da; Yönetim Komitesi üyesi atamalarının ülke ulusal koordinatörleri tarafından yapıldığını, bu görevin Türkiye'de TÜBİTAK tarafından yürütüldüğünü belirtti. Başvuru şartının ilgili COST Aksiyonu ile ilişkili TUBİTAK’dan daha önce desteklenmiş 1001, 1003, 1005, 1007 ve 3501 gibi proje sahibi olunması gerektiğini ya da ilgili COST Aksiyonu kapsamında yeni proje başvurusu olduğunu bildirdi. Çalışma Gruplarının ise Aksiyonun alt bilimsel konularındaki tematik gruplar olduğunu ve Çalışma Grubu üyelerinin atanmaları doğrudan Aksiyon Yönetimi tarafından sağlandığını söyledi. Çalışma Grubu üyeleri için bir sayı sınırlaması bulunmayıp kişinin uzmanlığı ve Aksiyonun mevcut bütçesi gibi konular göz önünde bulundurularak yeni üyeler atanmaktadır. Hem Çalışma Grubu hem de Yönetim Komitesi üyelerinin toplantı katılım giderleri ilgili COST Aksiyonu tarafından karşılanmaktadır. Bu sebeple üniversitemiz öğretim üyelerinin COST web sitesini takip ederek çalışma konularına yakın projelere başvuru yapmalarının önemini dile getirdi. Prof. Dr. Yakan, ilgili projenin başvuru süreçlerinde desteğini esirgemeyen yine üniversitemiz Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Cemil Kürekci’ye teşekkür etti. (Haber Merkezi)