MÜJDE DEĞİL, SOYGUN VAR!

  • Eklenme Tarihi :05.01.2023 | 09:40
  • Muhabir :

Eğitim İş Hatay 1 Nolu Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Günal, yeni vergi diliminde müjdenin değil, ölçeği düşürülmüş bir soygunun olduğunu söyledi.

MÜJDE DEĞİL, SOYGUN VAR!

Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte yaptığı basın açıklamasında konuşan Günel, “Yanlış ekonomi politikaları sonucu ülkenin içine sokulduğu ekonomik buhrana karşı halkın gösterdiği haklı tepkileri dindirmek için seçim şekerleri dağıtmaya başlayan iktidar, ufacık iyileştirmeleri devasa reformlar gibi ambalajlamaya devam etmektedir. Bunun en çarpıcı örneği ise müjde nidalarıyla açıklanan yeni gelir vergisi dilimleridir.” dedi.

SOYGUN BAKİ KALDI ORANI DEĞİŞTİRİLDİ

Yeni vergi dilimlerinde kamu emekçisinin yılın başında aldığı maaşın yılın daha ortası olmadan erimeye başlaması ayıbının ortadan kaldırılmadığını, sadece kısmi olarak iyileştirildiğini belirten Günal, “Vergi dilimi tutarlarının Yeniden Değerleme Oranının (YDO) altında artırılması nedeniyle kamu emekçilerinin yılın başında ceplerine giren ücret birkaç ay içinde yine azalmaya başlayacaktır. Bu değişiklikle kamu emekçisinin maaşının sadece birkaç ay daha geç erimesi sağlanmış; yani soygun baki kalmış, oranı değiştirilmiştir.”

BİZE DAYATILAN GERÇEKLİK

“Müjde adı altında biz eğitim emekçilerine dayatılan gerçeklik şudur. Bizler zaten açlık sınırının sadece biraz üstünde, yoksulluk sınırının yarısından bile az ücretler alırken, yüzde 90’ımız kredi kartı borcumuzu ödemekte, yüzde 91’imiz çocuklarımızın eğitim giderlerini karşılamakta zorlanırken, yüzde 62’mizin geliri, giderimizden az iken ve yüzde 92’imiz geçinmek için ek işler arıyorken, durdurulamayan döviz kuru, asgari ücret zammının piyasalara yansıması gibi etkenler nedeniyle tüm mal ve hizmetlerin fiyatının günaşırı artacağı ortadayken, kalantor iş insanlarının, yandaş müteahhitlerin, ihale vurguncularının vergi borçları düzenli olarak silinip, kamu bankaları onlar için seferber ediliyorken, yöneticiler, bizlere “gel senin şu gelirinden dilim dilim gelir vergisi alalım. Ama korkma, zaten senin bir üst dilime geçecek kadar para kazanmana müsaade etmeyeceğim için senin dilimin bu” demektedir.” dedi.

ADİL BİR VERGİLENDİRME ÇERÇEVESİNDE VERGİ ÖDEMEK İSTİYORUZ

“Üstelik ÖMK adı altında öğretmenleri yeni sıfatlarla ayrıştıran iktidarın açıkladığı bu vergi dilimi, uzmanlık unvanını alan meslektaşlarımızı, yılın sonlarına doğru bir üst vergi dilimine girecekleri için daha da mağdur edecek; iktidar onlara kaşıkla verdiğini yine kepçeyle almış olacaktır.

Sözde yetkili sarı sendikaların memnuniyet ve pişkinlikle karşıladığı vergi adaletsizliğinin iç yüzü budur. Bu soygunu kabul etmiyoruz! İnsanca koşullarda çalışarak, insanlık onuruna yaraşır ücretler alarak, adil bir vergilendirme çerçevesinde vergi ödemek istiyoruz!”

VERGİ ADALETSİZLİĞİ DAHA DA BÜYÜYECEK

“Dünyada Başöğretmen ünvanlı bir liderin kurduğu tek ülke olan Türkiye Cumhuriyeti'nde eğitim emekçilerinin aldığı sefalet ücretini kabul etmiyoruz. Eğitim emekçisinin evine boynu bükük, sınıfına düşünceli girdiği bir sistemde; eğitimden de gelecekten de bahsedilemeyeceğinin altını çiziyoruz.

Tüm kamu çalışanları için vergi diliminin yüzde 15’te sabitlenmesi gerektiğini, aksinin vergi adaletsizliğini daha da büyüteceğini vurguluyoruz.”

ELBET HESAP SORACAĞIZ

“Ülkedeki ekonomik krizi, açlığı, yoksulluğu ve enflasyonu yok sayan AKP iktidarı ve TÜİK utanmasa bu ülkede enflasyon yok diyecek. Merak ediyor ve TÜİK yetkililerine buradan sormak istiyoruz: Siz hangi ülkede yaşıyorsunuz? Biz emekçiler, halkı kandıranları, halkın sofrasındaki ekmeği, zeytini çalanları, halkın ulaşım hakkını, çocuklarımızın eğitim hakkını, sağlık hakkını gasp edenleri, asla unutmayacağız.

Emeklileri ve çalışanları açlığa ve sefalete mahkum edenlerden, iktidarın borazanı haline gelenlerden, ülkenin varsallığını kendine ve yandaşına hak görenlerden, emekçinin haklarını çalanlardan elbet hesap soracağız!” diye konuştu. (Yaser ÇAPAROĞLU)