ÖĞRETMENLERİN HUZURSUZ EDİLMESİNE YOL AÇILMAMALI

  • Eklenme Tarihi :20.05.2023 | 12:25
  • Muhabir :

Türk Eğitim-sen Hatay 1 nolu şube'de Şube Başkanı Ömer Solgun, Öğretmenlerin kariyer basamakları sınavının 19 Kasım’da yapılacağını duyurdu.

ÖĞRETMENLERİN HUZURSUZ EDİLMESİNE YOL AÇILMAMALI

Türk Eğitim Sen olarak öğretmenlerin kariyerlerinin sınav esaslı değil, hizmet yılına dayalı olarak belirlenmesi gerektiğini yıllardır söylediklerini  hatırlayan Solgun şunları söyledi “Çünkü öğretmenlik, sadece “bilme” değil “bildiğini aktarma” mesleğidir. Dolayısıyla kariyer planlamasında tecrübe ve kıdem belirleyici olmalıdır. Öte yandan, mevcut uygulama, bir takım sorunları taşımakta ve mağduriyet oluşturmaktadır.Şöyle ki, 17 yıl boyunca herhangi bir düzenleme yapılmadığı için, geçen yıl yapılan sınavla uzman öğretmen olan binlerce meslektaşımız, “uzmanlıkta 10 yıl bekleme” koşulundan dolayı “Başöğretmen” olma imkanı bulamadan emekli olacaktır.

Bu konuda Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer, (sendikamızın da defalarca gündeme getirdiği şekilde) 20 yıl ve daha fazla hizmeti bulunan uzman öğretmenlerin bekleme şartı olmaksızın Başöğretmenliğe başvurabileceği bir düzenlemeyi yapacaklarını açıklamıştı. Ayrıca Sayın Bakan, aynı açıklamasında, yüksek lisans ve doktora mezunlarının bekleme süresiyle ilgili de düzenleme yapılacağını duyurmuştu.

Bu itibarla, MEB’den beklenen, TBMM açılır açılmaz gerekli mevzuat düzenlemesini ivedilikle gerçekleştirmesi, gerekiyorsa, bu değişiklik için kariyer basamakları takvimini güncellenmesidir. Öğretmenlerimizin, bir yıl daha mağduriyet oluşturacak bir gecikmeye tahammülü yoktur.

MEB, geçen yıl yaşandığı gibi, gereksiz tartışmalarla eğitim kamuoyunun meşgul ve öğretmenlerimizin huzursuz edilmesine müsaade etmemelidir”. (Haber Merkezi)