ÖLÜMLE BURUN BURUNALAR

  • Eklenme Tarihi :14.12.2022 | 09:40

Çaresizlikten bazı katlarında yıkımın başladığı dairelerine geri dönmek zorunda kalan vatandaşlar çıkış yolu ararken, oturdukları apartman adeta dökülüyor.

ÖLÜMLE BURUN BURUNALAR

Antakya Atatürk Caddesinde bulunan Şan Apartmanı sakinleri, kentsel dönüşüm için anlaştıkları müteahhitle anlaşmalarının bozulması üzerine boşalttıkları apartmana geri döndükleri iddia edildi. En az 40 yıllık binalarına geri dönen 4 aile, taşıyıcı kolonları zarar gördüğü iddia edilen apartmanlarında adeta ölüme meydan okuyorlar.

Deprem Kuşağı üzerinde bulunan ilimizde, yerel belediyelerin başlattığı kentsel dönüşüm projelerinin yanı sıra bina sakinlerinin anlaşması halinde de de binalar kentsel dönüşüme girebiliyor. Bu binalardan biri de Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Şen Apartmanı. En az 40 yıllık olan 7 katlı Şen Apartmanı’nda oturan apartman sakinleri de aralarında karar alıp, binalarını kentsel dönüşüme soktu.

MÜTEAHHİTLE ANLAŞTILAR

Hatta bir müteahhitle de kentsel dönüşüm konusunda anlaştı. Sağlanan anlaşmaların ardından buna sakinleri dairelerini boşalttılar. Ancak bir süre sonra artan maliyetten dolayı müteahhitle anlaşmazlığa düştükleri iddia eden bina sakinleri, çaresizlikten boşattıkları dairelerine geri döndüler. Bazı katlarda yıkımın başladığı binalarına dönen 4 aile şimdilerde adeta ölüme meydan okuyorlar. Çaresizlikten bazı katlarında yıkımın başladığı dairelerine geri dönmek zorunda kalan vatandaşlar çıkış yolu ararken, oturdukları apartman adeta dökülüyor.

KOLONLARI ZARAR GÖRMÜŞ

İddiaya göre geçen yılların ardından taşıyıcı kolanlarının zarar gördüğü ve kolonlarının demirlerinin görüldüğü iddia edilen apartmanlarına dönerek canlarını hiçe sayan vatandaşlar, ölümle burun buruna yaşamaya devam ediyor. Çoğu dairelerin boş olduğu apartmanlarına geri dönen aileler ölümle burun buruna yaşarken, bu durumdan çıkış yolu arıyorlar. Can güvenliklerinin olmadığını bile bile tamamen çaresizci dairelerine dönen vatandaşlar ise bu konuda iyi bir çıkış yolu arıyorlar. (Yaser ÇAPAROĞLU)