RESİM BENİM İÇİN HAYATTIR

  • Eklenme Tarihi :03.12.2022 | 02:14

RESİM BENİM İÇİN HAYATTIR

Antakya’daki resim atölyesinde 15 yıldır ressamlık yapan Perihan Çapar, “Sanata ve sanatçıya verilen  önem konusuna artık kafa yormuyorum. Resim yapmak benim için hayattır. Nefes almak gibi bir şey. Bir daha dünyaya gelsem yine ressam olurdum.” dedi.

 

Hatay’ın Antakya ilçesinde küçük yaşta başladığı ressamlığı, Asi Irmak Resim Atölyesinde sürdüren Perihan Çapar, sanatta 15 yılını doldurmanın mutluluğunu yaşıyor. “Dünyaya yeniden gelsem yine ressam olurdum” diyecek kadar sanatına düşkün olan Çapar, 20 metrekarelik atölyesinde harikalar yaratıyor.

Resme olan ilgisinin çocuk yaşta başladığını belirten sanatçı, “Benim resime olan ilgim çocukluktan başladı. Çocukken kağıtları bir araya toplayıp saatlerce resim yaptığımı annem hep anlatır. Okul yıllarında resim dersleri en çok sevdiğim dersti. O yıllarda kendimi geliştirmeye çalıştım. İzlediğim belgesellerde resim tualinin nasıl yapıldığını öğrendim ve kendi yaptığım tuallerin üzerine yağlı boya çalıştım. Yaptığım resimleri de beldelerde yapılan festivaller de açılan karma resim, sergilerinde sergiledim.” dedi.

15 YILDIR KENDİ ATÖLYEM VAR

Profesyonel yardım alarak kendini geliştirdiğini anlatan Ressam Perihan Çapar, “Resme olan aşkım o kadar büyüktü ki kendimi daha da geliştirme kararı aldım ve resim kurslarına katılarak, profesyonel anlamda yardım aldıktan sonra 2008 yılında kendi atölyemi yani Asi Irmak Resim atölyesini açtım ve 15 yıldır da yaşadığım tüm zorluklara rağmen sanatımı sürdürmeye çalışıyorum. Kısacası benimki resim kurslarına katılmayım atölyemi açayım işime bakayım olayından çok çocukluktan gelen bir yetenekti. Bu yeteneği geliştirip bugüne kadar geldim” dedi.

RESİM YAPMAK NEFES ALMAK GİBİ BİR ŞEY

Resim yapmayı çok sevdiğini belirten Çapar, “İşi ne olursa olsun bir insan sevdiği işi yaparsa kendini ileriye atar. Ben buna inanıyorum. Bende işimi sevdiğim için yaşadığım bütün zorluklara rağmen ayakta durmayı başardım. İyi kötü bir yere geldiğimi düşünüyorum ama sanatta asla zirveye ulaşamazsınız. Çünkü sanat sonsuzdur. Her gün yeni bir şey öğrenirsiniz. Resim benim için hayattır. Nefes almak gibi bir şey. Bir daha dünyaya gelsem yine ressam olurdum.”

ARTIK KAFA YORMUYORUM

“Sanata ve sanatçıya verilen önem konusuna eskiden çok kafa yorardım. Ama artık yormuyorum. Bu sadece ülkemizde değil tüm dünyada sanat ve sanatçıya hak ettiği önem verilmiyor. Tarihte var olan şimdi çizdiği tablolar günümüzde milyonlarca dolara satılan sanatçılar bile yaşadıkları dönemde hak ettikleri saygıyı önemi görmemişler. Ancak öldükten sonra kıymetleri bilinmiş. Şu anda bir çok üniversitede de onların hayatı anlatılıyor. Refah içerisinde yaşamları değil. Yokluklar içinde nasıl sanatlarını icra ettikleri anlatılıyor. Bu yüzden artık bu konuya kafa yormuyorum.

GENÇ NESİLDEN UMUTLUYUM

“Çünkü öyle boş bir hayale kapılmanın anlamı yok. Sanata ve sanatçıya destek asla olmadı ve bundan sonra olacak mı bilmiyorum. Asla öyle bir hayale kapılmadım. Ama yeni nesilden umutluyum. Özel günlerde sevdiklerinin portrelerini gelip yaptırıyorlar. Girip pahalı hediye almak yerine çoğu gelip sevdiklerinin portrelerini yaptırarak, onu hediye ediyorlar. Bunun daha yaygınlaşacağını umuyorum.” dedi.

KURSLAR VERİYORUM

Sanat atölyesinde resim yapmaya meraklı yetişkinlere ve çocuklara resim kursu verdiğini belirten Çapar, “Bu anlamda resime olan ilgi beni gerçekten mutlu ediyor. İlk okul çağında öğrencilerimde var. Yetişkin öğrencilerimde. Onların gelişimine katkı vermek gerçekten beni çok mutlu ediyor. Böylelikle sanata büyük bir katkı verdiğimi düşünüyorum.” dedi.

SANAT GALERİSİ ÇOK BÜYÜK BİR EKSİK

Antakya’nın en büyük eksiğinin bir sanat galerisinin olmayışı olduğunun altını da çizen Çapar, “Bu konuda Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin bir çalışmasının olduğunu duydum. Bu bana büyük bir mutluluk verdi. Sanırım 24 Aralıkta açılışı yapılacakmış. Bizde o açılışta resimlerimizi sergileyeceğiz. Sanat Galerisinin olmayışı kentimiz için büyük bir eksikti. Bununda giderilecek olması da çok sevindirici bir olay.” diye konuştu.