SAĞLAM RAPORU ALINAN BİNAYA YIKIM KARARI

  • Eklenme Tarihi :11.03.2024 | 00:06
  • Muhabir :ERTUĞRUL OKTAY

SAĞLAM RAPORU ALINAN BİNAYA YIKIM KARARI

Hatay’ın Merkez İlçesi Antakya’da, az hasarlı raporu verilen binanın tadilatını yapan apartman sakinleri, apartmanın kapısına asılan tebligatla şok oldular. Gerekli raporları aldıktan sonra tadilatını yaptıkları binanın yıkılacağını öğrenen apartman sakinleri, bu karara isyan ettiler.

 

6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden en çok etkilenen mahalleler arasında bulunan Antakya’nın Akevler Mahallesi’nde depremden sonra az hasarlı raporu verilen apartmana, rezerv alan ilan edildikten sonra yıkım kararı geldi. Az hasarlı bina ilan edilmesinin ardından bina sakinleri apartmanlarına dayanıklılık testi yaptırdıktan sonra tadilatlarını yaptılar.

APARTMAN SAKİNLERİNE TEBLİGAT ŞOKU 

Tadilatı bitirdikten sonra artık taşınma hazırlıklarına başlayan apartman sakinleri, kapıya asılan tebligatla tam bir şok yaşadılar. Gerekli testleri yaptırarak tadilatı yaptıklarını ve artık taşınma hayali kurarken, gelen tebligatla şok olduklarını belirten apartman sakinleri yaşanan süreci şöyle anlattılar, “Hatay İli Antakya ilçesi Akevler mah. 4. Akevler sokak No:12 adreste bulunan E.Deviren apartmanı; Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem sonrası binamız az hasarlı olarak tespiti yapılmıştır. Az hasarlı olmasına rağmen bizler ekstradan yetkili kuruluşlarda karot testi, zemin etüdü, tamirat ve güçlendirme işlemleri yapılarak binamızı tekrardan kullanılabilir duruma getirdik. Ardından rezerv alanı ilan edildi. Sayın bakanımızın sağlam yapıların yıkılmayacağı açıklamalarına istinadende masraf yapıp binayı tamamladık. Taşınmayı düşünürken 8 Mart 2024 Cuma akşamı binamızın kapısına riskli bölge olduğunu ve yıkılması için tebligat  asıldı. Binamız oturulur vaziyettedir. Karot test sonuçları c35 dayanım olarak çok iyi şekilde geçmiştir. Sizde bilirsiniz ki bu zor şartlarda yapılan masraflarımızın ne kadar değerli olduğunu.” dediler.

MİLLETVEKİLİ KARA SAHİP ÇIKTI

Gelen yıkım kararı ile şok olan apartman sakinlerine CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara sahip çıktı. Sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yapan Kara, “Kasım ayında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki rezerv alanla ilgili olarak, "Bizim genellikle rezerv alan olarak ilan ettiğimiz yerler boş yerler. Siz bir yerden kentsel dönüşüm yaparken, bir de gidip de milletin oturduğu evleri rezerv alan ilan edip uğraşır mısınız?" diye soruyordu. Amaç bu ise Hatay'da az hasarlı ve hasarsız binalarımız neden riskli bina olarak tebliğ ediliyor? Fotoğraflarda görüleceği üzere; yurttaşımız Antakya Akevler Mahallesi’nde bulunan apartmanı az hasarlı olarak kayda geçmiş. Yasa değişikliğinden önce kolonları fiberle kaplamış, aldıkları karot örnekleri sonucu da c35 basınç dayanıklı çıkıyor.  Binaya tam 8 ay boyunca 6 milyon TL civarında masraf yapmış yurttaşımız. Şimdi kapısına riskli alan diye tebligat yapıştırıyorsunuz?  Hedef sağlam konutlarda oturmak ise yurttaşımız bunu sağlamış. Eğer yine de bütünlük bozulmasın diye yıkacağız diyorsanız bugüne kadar yapılan masrafı kim karşılayacak?  Konuta kavuşması için yine belli bir süre neden bekleyecek? Sözün özü, az hasarlı ya da hasarsız yapılarımızı riskli hale çevirerek neyi amaçlıyorsunuz, kafanızın arkasındaki plan ne?” diye sordu.