SEKTÖRÜMÜZ BİTMİŞ DURUMDA

  • Eklenme Tarihi :18.08.2022 | 09:33
  • Muhabir :

Hatay Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Hanifi Kadife, Pandemide getirilen kısıtlamalar ve ardından akaryakıt fiyatlarına gelen zamların sektörlerini bitirdiğini belirtti.

SEKTÖRÜMÜZ BİTMİŞ DURUMDA

Pandemide getirilen kısıtlamalar, ardından akaryakıt fiyatlarına gelen zamlarların sektörlerini bitirdiğini belirten Hatay Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Hanifi Kadife, “Her otobüsümüzün günlük gideri bin 500 lira. İşin içinden çıkamayan halk otobüsü esnaflarımız hattıyla birlikte otobüsünü satılığa çıkardı. Bugün 30 otobüsümüz hattıyla birlikte satılık ama alan yok.” dedi.

Hatay Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Hanifi Kadife, sektörlerinin zor bir süreçten geçtiğini söyledi. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşanan pandemi sürecinin herkesi etkilediği gibi dolmuş esnafını da olumsuz yönde etkilediğini belirten Kadife, “Pandemi de getirilen kısıtlamalar, pandemi sonrası artan enflasyonla birlikte akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar, sektörümüzü içinden çıkılamaz duruma getirdi. Şu anda sektörümüz bitmiş durumda.” dedi.

 

YOLCU SAYIMIZ 45 BİNE DÜŞTÜ

Sektörün sıkıntılarında da bahseden Kadife, “Şu anda yaşanan pandemi süreci ve akaryakıt fiyatlarının yüksek olmasından dolayı sektör bitmiş durumda. İki sene boyunca süren pandemi nedeni ile yolcu sayımız çok çok düştü. Pandemi öncesi 161 otobüsümüz günde 60 bin yolcu taşıyordu. 2 yıl süren pandemi ye akaryakıt fiyatlarına gelen zamlarla birlikte dolmuş fiyatlarına gelen zamlarda aklenince, pandemi öncesi 60 bin olan günlük yolcu sayımız, 45 bine düştü. Bunların 10 bin'ini dolmuşlara ücretsiz binen vatandaşlarımız oluşturuyor.”

9 LİRA OLAN ÜCRETTEN BİZDE RAHATSISIZ

“Pandemi de gelen yolcu taşıma kısıtlamasıyla birlikte insanlarımızın dolmuş kültürü değişti. Sayı kısıtlı olduğu için dolmuşu kullanamayan vatandaşlar, elektrikli bisiklet gibi başka ulaşım türlerine yöneldi. Buda günlük yolcu kapasitemizi düşürdü. Yolcu sayımızın düşmesinde tabi ki dolmuş ücretlerine gelen zamlar da etkili oldu. Bugün dolmuş ücreti kişi başına 9 lira. Az değil. Bu fiyatlardan bizde rahatsızız. Keşke akaryakıt fiyatlarını 12-13 liraya düşürseler de bizde ücretlerde indirim yapabilsek. Çünkü bu fiyatlar vatandaşlar için ağır bir yük.” dedi.

ZARAR EDEN BİR ŞEYE KİMSE YATIRIM YAPMAZ

Her otobüsün günlük masrafının yaklaşık bin 500 lira gideri olduğunu belirten Hatay Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Hanifi Kadife, “Bugün her otobüsümüzün akaryakıt istasyonuna 60-70 bin lira borcu var. Borcu olmayan otobüs sayımız çok az. 2 bin liraya aldığınız 1 çift lastik 6-7 bin lira oldu. İşin içinden çıkamaz hale geldik. İşin içinden çıkamayan halk otobüsü esnaflarımız hattıyla birlikte otobüsünü satılığa çıkardı. Bugün 30 otobüsümüz hattıyla birlikte satılık ama alan yok. Zarar eden bir şeye kim yatırım yapar ki?

SIKINTILI BİR SÜREÇ

“Bunun çözümü var mı? bizde bilmiyoruz. Ama tüm sektörler gibi bizimde desteğe ihtiyacımız var. Hatay Büyükşehir Belediyemiz bu desteği bize verdi. 6 ay boyunca ayda 3 bin lira otobüs sahiplerine yakıt desteği verilecek. Hükümetimizden de bir destek bekliyoruz ki bu sektör ayakta kalsın. Akaryakıt fiyatları düşerse, bizde dolmuş ücretlerini geri çekeriz. Gerçekten vatandaşa yazık. Günde 2 kez dolmuşa binen vatandaş 18 lira para ödüyor. Vatandaş içinde bizim içinde sıkıntılı bir süreç. Bu yüzden akaryakıt fiyatları düşmeli ki dolmuş fiyatları da düşsün hiç olmazsa bir sirkülasyon olur. Akaryakıt fiyatlarının düşmesini bekliyoruz.” dedi.

BAŞKAN SAVAŞ’A TEŞEKKÜR ETTİ

Hatay Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Hanifi Kadife, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş ve siyasi parti ayırmaksızın büyükşehir belediyesi meclis üyelerine teşekkür etti. Halk otobüsü esnafının ayda 3 bin lira ile 6 ay boyunca rahat bir nefes alacağını belirten Kadife, “Yaşanan ekonomik kriz ve akaryakıt fiyatlarının yüksek olmasından dolayı zor duruma düşen Halk otobüsü esnafımıza Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından verilecek 3 bin liralık yakıt desteği 6 ay boyunca her ay yapılacak. Karar Büyükşehir Belediyesi Meclisinden de geçti. Bu anlamda başta Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Lütfü Savaş ve tüm siyasi partilerin Büyükşehir Belediye Meclis üyelerine esnafım adına teşekkür ediyorum” diye konuştu. (Yaser ÇAPAROĞLU)