SOROPTİMİST KULÜBÜ FARKIDALIK YARATMAYA DEVAM EDİYOR

  • Eklenme Tarihi :29.11.2022 | 10:37

SOROPTİMİST KULÜBÜ FARKIDALIK YARATMAYA DEVAM EDİYOR

Antakya Soroptimist Kulübü, her yıl gerçekleştirdikleri “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Mücadele ve Dayanışma Günü “ ve “10 Aralık İnsan Hakları” günü arasındaki 16 günlük aktivizm “Turuncu Günler” kapsamında 27 Kasım Pazar Günü Antakya Atatürk Parkı’nda üyeleriyle bir araya gelerek başarılı bir etkinliğe daha imza attı.

Işığın ve umudun simgesi Turuncu renkle kaplı bir stand hazırlayan kulüp üyeleri vatandaşlara, “Şiddete Sessiz Kalma” yazılı rozetler takıp magnet dağıtımı gerçekleştirirken, çocuklara ise pasta ve kurabiye ikram ederek Turuncu renkli balon dağıtımı gerçekleştirdiler. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte şarkılar eşliğinde dostluk ve sevgi mesajları ileten Antakya Soroptimist Kulübü üyeleri, kadınlara İçişleri Bakanlığı ve Emniyet tarafından hazırlanmış Kadın Destek (KADES) Uygulamasını tanıttılar.

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nun bu yıl belirlediği “Şiddetin Belirtilerini Gör- Göz Ardı Etme” temalı kampanya ile şiddetin görünmeyen ve fark edilemeyen belirtileri üzerine odaklanan afişler ve pankartları taşıyan üyeler Antakya Atatürk Parkı’ndaki kahvehane ve kafeleri ziyaret ederek erkek vatandaşlarla farkındalık sohbetleri gerçekleştirerek kampanya hakkında bilgiler verdiler. Ayrıca gerçekleştirilen ziyaret esnasında erkek vatandaşlara eşlerine götürmek üzere Turuncu renkli çiçek hediye ederek rozet taktılar.

Gerçekleştirilen etkinliğin ardından bir basın açıklaması gerçekleştiren Antakya Soroptimist Kulübü Başkanı Dr. Sonay Altunay Bayraktar, “Etkinliğimizi çok güzel ve samimi bir havada gerçekleştirdik. Duyarlı halkımıza yoğun ilgileri için çok teşekkür ediyoruz. Hepimizin bildiği gibi tüm dünyada ve Türkiye’de de kadınların yaşadığı en önemli sorunlardan bir tanesi de kadınlara yönelik şiddettir. Çoğu durumda şiddetin belirtileri kadın erkek ilişkilerinin hemen başında kendini göstermektedir. Başlangıçta zararsız görünen ama şiddetin belirtilerini gösteren davranışların farkında olmalıyız. Bu belirtileri aşırı baskı, kıskançlık, kontrol, yalnızlaştırma, olumsuz eleştiri, sabote etme, suçlama, öfke olarak örneklendirebiliriz. Bu belirtileri tekrar tekrar gözlemlediğimizde, ilişkimizi sorgulamamız gerektiğini anlayabiliriz. Bunlar psikolojik ve hatta fiziksel şiddet ile sonuçlanabilecek baskının ilk işaretleri olabilir.  Bu tür durumlarda hemen harekete geçmeli, bir arkadaşımızla veya başka güvendiğimiz bir kişiyle konuşmalıyız. Herhangi bir şüphe halinde kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri engellemek adına İçişleri Bakanlığımızın kullanıcılara sunduğu resmi bir uygulama olan KADES Uygulamasını kullanabiliriz. Etkinliğimizin gerçekleşmesinde emeği geçen tüm üye kız kardeşlerimize, bizlere her etkinlik dönemimizde büyük destek veren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Doç. Dr. Lütfü Savaş’a ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Sn. Hikmet Çinçin’e çok teşekkür ediyoruz.” dedi.(Haber Merkezi)