SOSYAL MEDYADA 'İÇME SUYU KİRLİ' İDDİASI YİNE YALAN ÇIKTI

  • Eklenme Tarihi :07.07.2022 | 10:37

Bazı haber siteleri ile sosyal medya sayfalarında yer alan 'Samandağ ilçesinde yaşanan kusma ve ishal vakalarının içme suyundan kaynaklı olduğu' şeklindeki iddialarla ilgili HATSU Genel Müdürlüğü'nden açıklama geldi.

SOSYAL MEDYADA 'İÇME SUYU KİRLİ' İDDİASI YİNE YALAN ÇIKTI

HATSU, Samandağ İlçesinde Hatay Sağlık İl Müdürlüğü tarafından içme suyunda yapılan analizlerin raporlarını paylaşarak suda herhangi bir kirliliğe rastlanmadığını duyurdu. 

HATSU Genel Müdürlüğünün kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yaptığı açıklama şöyle  “Samandağ ilçesine içme suyu iletimi sağlanan kaynaklarda İl Sağlık Müdürlüğü tarafından analizler yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda şebekelere iletimi yapılan içme suyunun Sağlık Bakanlığının yayınlamış olduğu İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik’e göre tüketime uygun olduğu raporlanmıştır. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen analizlerde suda herhangi bir kirliliğe rastlanılmamıştır. İçme suyu şebekelerindeki suda oluşabilecek herhangi bir kirliliğin önüne geçilebilmek için Sağlık Bakanlığının yayınlamış olduğu İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik’e uygun şekilde düzenli olarak dezenfeksiyon işlemleri ve sürekli olarak klorlama yapılmaktadır. Yapılan dezenfeksiyon işlemleri ve su kalitesi alınan numunelerle İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenli olarak denetlenmektedir”. (Haber Merkezi)