SURİYELİLERİN DÖNÜŞ PROJESİ

  • Eklenme Tarihi :26.05.2023 | 12:26

Türkiye'de bulunan 1 milyon Suriyeli için hazırlanan dönüş projesinin ilk adımı atıldı

SURİYELİLERİN DÖNÜŞ PROJESİ

Suriye'nin Cerablus kentinde 5 bin konutun temel atma törenine katılan Bakan Soylu, "Türkiye'de yaşayan Suriyeli kardeşlerimiz burada yapılan güvenli evlere yerleştirilecek. Konutlar yıl sonuna kadar bitecek" dedi.

Suriye'de yaşanan iç savaş sonrasında Türkiye'ye göç eden Suriyelilerin yeniden kendi ülkelerine dönebilmesi için hazırlanan projeye start verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 milyona yakın Suriyeli mültecinin ülkesine dönmesi için konut yapım projeleri hazırladıklarını belirterek bu kişilerin güvenli bir şekilde ülkelerine dönmesini sağlayacaklarını söylemişti.

Bunun üzerine Gönüllü Geri Dönüş çalışmaları kapsamında "240 bin aile için 240 bin konut yapımı ve 1 milyon onurlu ve gönüllü geri dönüş" projesi hazırlandı.

Bu kapsamda, AFAD Başkanlığı koordinesinde Katar'ın katkılarıyla ilk olarak Cerablus İlçesi Ras-ul Cavz bölgesindeki alana 5 bin konutluk bir şehrin inşası için ilk adım atıldı.

Cami, çarşı, ilköğretim okulu, lise ve sağlık merkezi gibi kamu tesislerinin de yer alacağı konut projesinin temel atma töreni dün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katılımıyla gerçekleştirildi.

3 YILDA 240 BİN KONUT

Bakan Soylu, projenin insanlık tarihinin konuşabileceği en onurlu proje olduğunu belirterek, "Türkiye'de yaşayan Suriyeli kardeşlerimizin burada yapılan güvenli evlere yerleştirilmesi için ilk adım atıldı. (Haber Merkezi)