TÜRKİYE’NİN AYAKKABISI HATAY’DAN

  • Eklenme Tarihi :04.01.2023 | 12:12
  • Muhabir :

Türkiye’nin ayakkabı ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayan Hatay’da yılda 5 milyon çiftten fazla ayakkabı üretilirken, irili ufaklı 400’ü aşkın ayakkabı imalathanesinde 10 bin kişi istihdam ediliyor.

TÜRKİYE’NİN AYAKKABISI HATAY’DAN

TÜRKİYE’nin ayakkabı ihtiyacının yüzde 40’nı Hatay karşılıyor. Yılda 5 milyon çiftten fazla ayakkabının üretildiği Hatay’da ayakkabıcılık, halkın en büyük geçim kaynaklarından biri olarak dikkat çekerken, irili ufaklı 400 civarındaki ayakkabı imalathanesinde ise 10 bini aşkın insan çalışıyor.

Böylesi büyük bir sektörün en büyük sorunu ise markalaşma. Markalaşma yolunda atılan en büyük adım ise yıllardır bir türlü inşaatına başlanılamayan Ayakkabıcılar sitesi olacak.

ÜRETİM KAT KAT ARTACAK

Şehirde bulunan 400’ün üstündeki imalathanelerde, ülke ihtiyacının yüzde 40’ına denk gelen ayakkabı üretiliyor. Ayakkabıcılar Sitesi tamamlandığında bu oranın kat kat artması bekleniyor.

400 işyeri ve imalatçıyla üretime devam Antakya’da, 400 imalathanenin yanısıra 250 civarında da perakende satış yapan işyeri bulunuyor.

EN BÜYÜK GEÇİM KAYNAĞI

Uzun yıllardır ayakkabıcılık Antakya halkının en büyük geçim kaynaklarından biri. Uzun yıllardır kentte ayakkabıcılık devam ediyor. Yaklaşık 10 bin kişi bu işten evine ekmek götürüyor. Ama maalesef uzun yıllardır bu sektör devlet tarafından sahiplenilmemiş ve gelmesi gereken yerlere uzun yıllardır gelmemiş.

SEKTÖRÜ HAK ETTİĞİ YERE GETİRECEĞİZ

Ayakkabıcılık sektörünü hak ettiği yere getirmek için çalışmalar uzun yıllardır sürüyor. Sektör temsilcileri öncelikle, fiziki imkânları müsait, gelişmeye ve teknolojiye açık bir sektör olmaya kararv erdi. Çoğu ayakkabı atölyeleri imalatlarında teknolojiyi kullanmaya başladı.  Ancak fiziki şartların iyileştirilmesi konusunda şu ana kadar en küçük bir aşama dahi kat edilemedi. Ayakkabıcılar Sitesi kent gündemini uzun süredir meşgul etsede, projesi hazır olan sitenin inşaatına bir türlü başlanılamadı. 

AYAKKABICILAR SİTESİ BÜYÜK ADIM OLACAKTI

Antakya’da 210 dönüm üzerine 189 işyeri, çıraklık eğitim merkezi ve sosyal tesislerle dini tesisler olmak üzere çok ciddi bir proje olan Ayakkabıcılar sitesi markalaşma yolunda büyük adım olacaktı. Bakanlık tarafından ihalesinin yapılması beklenen site eğer bir gün tamamlanırsa, en az 2-3 tane ayakkabı markasının Antakya’dan çıkacağı öngörülüyor.

ÇALIŞMALAR KAĞIT ÜZERİNDE KALMAZSA

Ayakkabıcılığa yön veren bir şehir olamaya aday olan Hatay,  ayakkabıcılığın Türkiye’deki direksiyonu olacak bir il olması yolunda çalışmalar kağıt üzerinde devam ediyor. Eğer bir gün bu çalışmalar kağıt üzerinde kalmazsa Antakya’da ayakkabıcılık parlayan bir sektör olacak ve önümüzdeki dönemlerde de en az 15- 20 bin insanın ekmek yediği, kısacası her evden bir insanın bu alanda ekmek yediği bir sektör haline gelebilecek.

ANTAKYA AYAKKABISI HERKESE HİTAP EDİYOR

Antakya’da üretilen ayakkabılar Türkiye’de tüketilen ayakkabıların yüzde 40’ını karşılıyor. Türkiye’de yıllık 200 milyon ayakkabı tüketilirken bunun 80 milyonunu Hatay’dan karşılıyor.  İstanbul’da, İzmir’de, Konya’da bu sektörün büyük fabrikaları var, onların üretimlerinin yüzde 99’u yurtdışına ihraç ediliyor, ama Hatay, Türkiye insanının ihtiyaç ve ekonomisine göre üretim yapıyor. Kaliteli ve ucuz mal üretildiği için insanların tercih ettiği ayakkabı Antakya ayakkabısı oluyor. (Yaser ÇAPAROĞLU)