ÜRETİCİLERE SAFRAN SOĞANI DAĞITILDI

  • Eklenme Tarihi :19.09.2022 | 10:22
  • Muhabir :

Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi’ kapsamında Yayladağı’nda 8 üreticiye 100’er kilogramlık safran soğanı İl Müdürü Ergün Çolakoğlu’nun katılımı ile dağıtıldı.

ÜRETİCİLERE SAFRAN SOĞANI DAĞITILDI

Tarım ve Orman Bakanlığı koordinatörlüğünde Hatay Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve yürütülen ‘ Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi’ kapsamında Yayladağı’nda 8 üreticiye 100’er kilogramlık safran soğanı İl Müdürü Ergün Çolakoğlu’nun katılımı ile dağıtıldı. Bakanlıkz tarafından yürütülen doğal ve biyolojik kaynakların korunması ve geliştirilmesi, kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla yürütülen Itri ve Tıbbi Bitkiler ve Boya Bitkilerini Geliştirme Projesi 2015 yılından beri Hatay’da başarı ile uygulanıyor. Bu kapsamda Hatay’da 25 adet üretici ile 27,5 dekar alanda başta safran olmak üzere lavanta, adaçayı, melissa ve şeker otu demonstrasyon çalışmaları kümeleşme esasına uygun olarak yürütüldü.

Hatay’da 2020 yılı içerisinde Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Geliştirme Projesi çerçevesinde 2 adet proje yürütüldü. Bu kapsamda 4 dekar alanda 8 üretici ile Yayladağı ilçesi genelinde kümelenme mantığı çerçevesinde 4 dekarlık safran projesi başarı ile uygulandı.2021 yılında dikilen safranların bu yıl ikinci hasadı kasım ayında yapılacak. Hatay’da yaklaşık 40 dekar safran üretimi yapılıyor. Bugün itibariyle 500 metrekarelik alanlarda 8 üreticiye kişi başı 100 kg safran soğanı dağıtımı gerçekleştirildi. Dikimlerin tamamlanmasından yaklaşık 1 ay sonra ilk safran hasadı yapılacak. Hatay Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu Hatay’da belirli bir ekim alanına ulaştığımız için bu yıldan itibaren artık İl Müdürlüğü tarafından safran soğanı dağıtımı yapılacağını ve üreticilerin üretmiş oldukları safran soğanları ile piyasanın ihtiyacı karşılanacağını söyledi. (Haber Merkezi)