ÜZGÜNÜZ, YASTAYIZ, ÖFKELİYİZ!

  • Eklenme Tarihi :08.07.2022 | 10:13

Konya Şehir Hastanesi’nde Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesine sağlık çalışanlarının tepkisi çok sert oldu.

ÜZGÜNÜZ, YASTAYIZ, ÖFKELİYİZ!

Olaya tepki olarak dün ve bugün Türkiye genelinde iş bırakan sağlık çalışanları, beyaz önlüklerini il Sağlık Müdürlüğü önüne bırakarak, sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı istifaya davet ettiler.

 

Hatay Tabip Odası, Hatay Diş Hekimleri Odası, Hatay Eczacılar Odası, SES Hatay Şubesi, Hekimsen İl Temsilciliği, Hekim Birliği Sendikası İl Temsilciliği, Genel Sağlık İş İl Temsilciliği ve Hatay Aile Hekimleri Derneği’nin destek verdiği eylemde Hatay Tabip Odası Başkanı Sevdar Yılmaz, Dr. Ekrem Karakaya’yı kaybetmenin derin üzüntüsü ve aynı zamanda öfkesi içinde olduklarını ve yas tuttuklarını söyledi.

EYLEM ALKIŞLARLA BAŞLADI

İl sağlık müdürlüğü önünde yapılan eylem alkışlarla başladı. Saygı duruşu ile devam eden eylemde konuşan Yılmaz, “ Sadede Dr.Ekrem Karakaya değil, Av.Servet Bakırtaş’ta görevi başında katledildi. Üzgünüz, Yastayız, Öfkeliyiz! Konya Şehir Hastanesi’nde, görev yaptığı esnada hasta yakını tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucunda katledilen Dr. Ekrem Karakaya’yı kaybetmenin derin üzüntüsü ve aynı zamanda öfkesi içindeyiz, yas tutuyoruz.  Dün sadece Dr. Ekrem Karakaya değil, Av. Servet Bakırtaş’ta görevi başında katledildi. Tüm hukuk camiasına başsağlığı diliyoruz.” dedi.

DEFALARCA UYARDIK

Sağlık emek ve meslek örgütleri olarak; bu şiddet sarmalının genişlemesi karşısında Sağlık Bakanlığını defalarca uyardıklarını belirten Yılmaz, “Sağlıkta şiddetin münferit bir olgu olmadığını, bunun toplumsal bir sorun olduğunu, gerekçeleriyle birlikte tekrar tekrar ifade ettik. Sağlık kurumlarında meydana gelen silahlı saldırıların artışı nedeniyle bu konuda önlemler alınmasını ve 6136 sayılı yasada değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifleri önerdik. Ancak tüm uyarılarımız görmezden gelindi, bilinçli bir yaklaşımla şiddetin kaynağı toplumsal bağlamından koparılarak sorun bireylere indirgendi.

Sorumlular bu durumu arada birtwit atmak, kınamak dışında bir adım atmadı. Twit atmanın, kınamanın bir işe yaramadığının ve sağlıkta şiddet olgusunun çığırından çıktığının bakanlık da farkında.Sağlıkta şiddet istatistiklerinin yer aldığı “Beyaz Kod” verileri tüm ısrarlarımıza rağmen toplumla paylaşılmamaktadır. Sorumluların bu yaklaşımı bugün yeniden bir cinayetle sonuçlandı.”

DAHA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE SÖYLÜYORUZ

“Sağlık alanında artan şiddet iklimi, bizlerin sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmamış, can güvenliğimizi de ortadan kaldırmıştır. Her anlamıyla tıkanan sağlık sisteminin tüm sorumluluğu hekimlerin ve sağlık emekçilerinin omuzlarına yıkılmakta, bu durum bizleri hedef haline getirmekte ve bizlere, şiddet, ölüm, çaresizlik ve umutsuzluk olarak geri dönmektedir.

Bugün yeniden ve daha güçlü bir şekilde söylüyoruz:  Hekimlere, sağlık emekçilerine en ufak bir zarar gelmesine tahammülümüz yoktur. Şiddet daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi, öngörülebilir ve önlenebilir toplumsal bir sorundur.”

GÜVENLİĞİ SAĞLAMAK SAĞLIĞI YÖNETENLERİN İŞİ

Güvenli çalışma alanını sağlamamanın sağlığı yönetenlerin sorumluluğunda olduğunu belirten Tabip Odası Başkanı Yılmaz, “Sağlık Bakanı başta olmak üzere sorumluluğunu yerine getirmeyen yetkililer derhal istifa etmelidir. Bizler bu konuda, yaşam hakkımız ve güvenli çalışma koşulları için, gücümüzü; her yerde, her koşulda, hep birlikte göstermeye hazır olduğumuzu bir kere daha belirtiyoruz. Bu çerçevede bugün ve yarın ülke genelinde iş bırakıyoruz!  Dr. Ekrem Karakaya’nın ailesine ve tüm sevenlerine taziyelerimizi iletiyoruz. Şiddet karşısındaki taleplerimize kulak tıkayanlardan, söylemleri ve yaptıklarıyla şiddeti teşvik edenlerden, mücadelemizi yükselterek hesap soracağımızı bir kez daha ifade ediyoruz.” diye konuştu.

Yılmaz’ın yaptığı konuşmanın ardından alkışlarla devam eden eylemde sağlık çalışanları önlüklerini çıkartarak sağlık İl Müdürlüğü binasının önüne bıraktı. Sağlık çalışanlarının dün başlayan iş bırakma eylemleri bugünde devam edecek. (Yaser ÇAPAROĞLU)