VATANDAŞLARDAN 'ORMAN YANGINLARINA' KARŞI DUYARLI OLMALARI İSTENDİ

  • Eklenme Tarihi :26.07.2022 | 09:55
  • Muhabir :

Hatay’da orman yangınlarına karşı vatandaşlardan camilerden ve Jandarma’nın devriye araçlarından yapılan anonslarla orman yangınlarına karşı duyarlı olmaları istendi.

VATANDAŞLARDAN 'ORMAN YANGINLARINA' KARŞI DUYARLI OLMALARI İSTENDİ

Hatay Valiliği koordinesinde, il Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan uyarılarda, yaz aylarında bir çok orman yangını meydana geldiği belirtilerek, “Anız yakmak ve temizlik yapmak amacıyla pek çok alanda maalesef yangın çıkmakta. Bu yangını söndürmek için bütün kurumlarımız. İlimizin büyük bir alanı ormanlarla kaplıdır. Yangın riskinin çok yüksek olduğu yaz aylarında ormanlarımızı korumak için ilgili tüm kurumlarımız teyakkuz halinde bulunmaktadır. Böyle bir dönemde kesinlikle ateşten uzak durulması halde, anız yakarak tarlada bahçede yangına sebep olmak  son derece yanlış bir davranış ve suçtur. Bu şekilde yapılan bir davranış ateşin sıçrayabileceği ormanlar, tarım arazileri ve yerleşim alanları için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Açıklanan bu nedenlerden dolayı bütün vatandaşlarımızdan  yangın oluşturabilecek her duruma karşı duyarlı olmalarını bekliyoruz. Ormanlık Arazilerde ateş yakılması, anız yakılması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında işlem yapılmaktadır. Lütfen yaz aylarında ormanlarımıza zarar verebilecek bütün faaliyetlerden uzak duralım. Kurallara uymayanları uyaralım, uyarılara rağmen faaliyetine devam edenleri 112 acil çağrı merkezine bildirin” denildi.

 

Hatay Valiliği koordinesinde ayrıca Jandarma muhtarlarla birlikte 10 bin 803 vatandaşı orman yangınlarına karşı alınacak tedbirler konusunda kısa mesaj ile bilgilendirildi.(Haber Merkezi)

 

 

Haberin Videosu