Vatanımızı tehdit eden terör örgütlerini ortadan kaldırmak lazım

  • Eklenme Tarihi :23.03.2024 | 22:51
  • Muhabir :Haber Merkezi

Vatanımızı tehdit eden terör örgütlerini ortadan kaldırmak lazım

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Vatanımızı tehdit eden o terör örgütleri nerede olursa olsun onları mutlaka bir şekilde ortadan kaldırmak lazım.” dedi.

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Vav TV ekranlarından canlı olarak yayınlanan “İftar Vakti” programına konuk oldu.

Tövbe istiğfarın önemine işaret eden Başkan Erbaş, “İbadetler namazla, oruçla sınırlı değil. Onun dışında tövbe istiğfar çok önemli bir ibadettir, dilimizden eksik olmamalı. Namazın zamanı var, oruçta imsak, iftar var ama tövbe istiğfarın zamanı yok.” dedi.

Gazze’de masumların, çocukların ve bebeklerin bombalar altında katledildiğine dikkati çeken Başkan Erbaş, “Bu katliamı yapanlar çok iyi bir şey yaptıklarını düşünüyorlar. Demek ki ahirette bunun hesabını vereceklerine inanmıyorlar. Ahiret inancı olan insan bunu yapabilir mi? İslam’da en önemli anlayışlardan birisidir ahirete inanmak.” diye konuştu.

“İslam’da çocuklara, kadınlara, yaşlılara, eli silahsız masumlara dokunulması haramdır”

Başkan Erbaş, tarihte Yahudiler ne zaman azmışlarsa başlarına bir şey geldiğini ifade ederek, İsrail’in şu anda en büyük azgınlığı yaptığını belirtti.

İslam fıkıh kitaplarında savaş adabının olduğuna işaret eden Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“Askerlerimizin savaşmak zorunda kaldıkları zaman, savaştıkları bölgelerde mabetlere, din adamlarına dokunması yasaktır. Çocuklara, kadınlara, yaşlılara, eli silahsız masumlara dokunulması haramdır. Bunu bizim askerimiz tarih boyunca hep göstermiş.

Yakın tarihimizde de şurada on sene önce, hatırlayın Güneydoğu’daki bazı şehirlerimizi, bu PKK terör örgütü orada kendilerine göre bir takım planlar yaptılar. O planlarını tabii devletimiz büyük, bozdu. Bizim askerimiz böyle adeta iğneyle kuyu kazarcasına bir masumun burnu kanamasın diye şehitler verdik. Orada aylarca operasyon yaptı askerimiz, ordumuz. Mesela sınırlarımızın ötesinde vatanımızı korumak zorundayız. Vatanımızı tehdit eden o terör örgütleri nerede olursa olsun onları mutlaka bir şekilde ortadan kaldırmak lazım.”

Başkan Erbaş, İsrail’in Filistinlilere saldırma cesaretini Müslümanların parçalanmışlığından aldığının altını çizerek, en yakın zamanda Müslümanların güçlerini birleştirmesi gerektiğini söyledi.

“Çocukları öldürenler insan olamaz”

Avrupa’da katliam yaşamış İsraillilerin bugün dünyanın gözü önünde katliam yaptığına dikkati çeken Başkan Erbaş, “Çocuklara, bebeklere, kadınlara, masumlara katliam yapıyorlar. Yani bir mertlik de yok. Ne demektir mertlik? İki güç karşı karşıya gelir, kimin bileği güçlüyse o muzaffer olur. Burada böyle de bir şey yok. 11 bin çocuk öldürülmüş, o fosfor bombalarını atıp çocukları öldürüyorlar. Bunun insanlıkla alakası yok. Bunu yapanlar insan olamaz.” dedi.

“Uçaklarla, gemilerle, tırlarla Gazze’ye yardım ulaştırmaya çalışıyoruz”

Başkan Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) üzerinden Filistin’e yiyecek, içecek ve giyecek yardımı yaptıklarını dile getirerek, “Buradan uçaklarla, gemilerle, tırlarla ulaştırmaya çalışıyoruz. Bazen Mısır tarafından, bazen Ürdün tarafından Gazze’ye ulaştırmaya çalışıyoruz. Hatta bizim Gazze’de bir ekibimiz de var. Orada TDV’mızın içeride ekibi var. Bazen Kızılay’la beraber, bazen müstakil olarak gereken çalışmaları yapıyoruz elhamdülillah.” ifadelerini kullandı.

“Sevgi medeniyetinin çocuklarını sevgiyle yetiştirmemiz lazım”

“Sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de hakikaten iman etmiş olamazsınız” hadis-i şerifini aktaran Başkan Erbaş, “Sevgi medeniyetinin çocuklarını sevgiyle yetiştirmemiz lazım. 4-6 yaş Kur’an kurslarımızda derse giren hocalarımızın tamamı hoca hanımlarımızdan oluşuyor. Annelik şefkatiyle yaklaşsın hem sevsin hem de sevgiyi, saygıyı, değerlerimizi öğretsin…” şeklinde konuştu.

“İstiyoruz ki her mahallede bir 4-6 yaş Kur’an kursumuz olsun”

Başkan Erbaş, 4-6 yaş Kur’an kurslarına çok talebin olduğunu belirterek, “Buradan bizi dinleyen kardeşlerimizden özellikle istirham ediyorum; istiyoruz ki her mahallede bir 4-6 yaş Kur’an kursumuz olsun, milletimiz bize destek olsun. Hocalarımıza her vesileyle söylüyorum; camilerimizin bitişiğinde bir 4-6 yaş Kur’an kursu açalım.” dedi.