Vefatının 50. Yıl dönümünde Hatay'da Türkülerle Anıldı

  • Eklenme Tarihi :02.02.2023 | 14:49
  • Muhabir :

Aşık Veysel, Vefatının 50. Yıl dönümünde Hatay'da Türkülerle Anıldı

Vefatının 50. Yıl dönümünde Hatay'da Türkülerle Anıldı

Hatay Valisi Rahmi Doğan, eşi Gülden Gülüzar Doğan ile birlikte, Sivas Devlet Türk Halk Müziği Korosu tarafından Aşık Veysel'in vefatının 50. Yıl dönümü dolayısıyla Hatay Valiliği Meclis Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen anma konserine katıldı.

Hatay Valiliği Meclis Kültür ve Sanat Merkezi’nde Sivas Devlet Türk Halk Müziği Korosu tarafından düzenlenen konserde, bir konuşma gerçekleştiren ve Büyük Ozan Aşık Veysel’in, 'Ben giderim adım kalır, dostlar beni hatırlasın' sözü ile konuşmasına başlayan Vali Doğan, “Bizde bugün Veysel’i hatırladık, UNESCO’da hatırladı. 2023 yılını ‘Aşık Veysel Yılı’ ilan etti. Bu yüzden Sivaslı hemşehrilerim, dostlarım, arkadaşlarım bugün Hatay’da böyle bir konseri organize ettiler. Veysel vatan, toprak, bayrak, millet aşkıyla yanan bir sanatçıydı. Mesleğe ilk başladığım günlerde, Şarkışla’da görev yaptığım sırada hem köyünü, hem mezarını görme, hem de vefatının seneyi devriyesi için düzenlenen törenlere katılma fırsatını bulmuştum. Rabbim gani gani rahmet eylesin. Sözlerini, şiirlerini dinledik. Şiirlerinde, birlik ve beraberlikten, kardeşlikten, dostluktan, insanlıktan bahseden iyi bir Aşık. Sivas aşıklar diyarı, Sivas’ta saz, söz her zaman meclistedir. Aşık Veysel’iyle, Pir Sultan Abdal’ıyla, Muzaffer Sarısözen’iyle ve daha sayamadığım bir çok isimle Sivas gerçekten Türk Halk Müziği’ne ev sahipliği yapan bir şehirdir. Değerli sanatçılarımızda bu vesileyle bize bugün, yörenin türkülerini doya doya tattıracaklardır. Ben kendilerine çok teşekkür ediyorum. Medeniyetler Korosu her cumartesi halka açık konser veriyor burada. Koro şefimiz Yılmaz bey, ‘Seyirci alkışlıyorsa bir türkü daha, eğer ayakta alkışlıyorsa iki türkü.’ der. Ben tekrar tüm dostlara hoş geldiniz, şeref verdiniz diyorum. Aşık Veysel’i de rahmetle, şükranla yad ediyorum. Mekanı Cennet olsun, Allah rahmet eylesin.” dedi.

Aşık Veysel'in vefatının 50. Yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen konserde, Sivas Devlet Türk Halk Müziği Korosu, Türk halk müziğine değer katmış önemli isimlerinden biri olan Aşık Veysel’e ait birbirinden güzel türkülerle dinleyicilere unutulmaz bir akşam yaşattı.

Düzenlenen konsere Vali Doğan ve eşi Gülden Gülüzar Doğan’ın yanı sıra, Vali Yardımcıları Yusuf Turan, Onur Şan, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, Kurum İl Müdürleri ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.(Haber Merkezi)