YUNUS SÜTUNU TURİZME KAZANDIRILMAYI BEKLİYOR

  • Eklenme Tarihi :26.01.2023 | 15:21
  • Muhabir :

İskenderun'un Sarıseki Mahallesi’nde yer alan, bölge halkı arasında Yunus Peygamber’in balığın karnından karaya çıktığı yer olarak bilinen ‘Yunus Sütunu’ turizme kazandırılmayı bekliyor.

YUNUS SÜTUNU TURİZME KAZANDIRILMAYI BEKLİYOR

İskenderun'un Denizciler ve Sarıseki Mahalleleri arasında kalan ve Yunus Sütunu olarak bilinen yapıyı İskenderun sevdalısı iş insanı Şehmus Beşkardeş’in talebi üzerine kayıtsız kalmayan İskenderun Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Sabahattin Uygun, ‘Yunus Sütunu’ olarak bilinen anıtsal yapının etrafında incelemelerde bulundu.

Bölgenin tarihsel önemi hakkında da konuşan İskenderun Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Sabahattin Uygun; “İskenderun ilçesinde deniz kıyısında yer alan ‘Yunus Sütunu’ bölge halkı arasında Yunus Peygamber’in balığın karnından karaya çıktığı yer olarak biliniyor. ‘Yunus Sütunu’, Denizciler ve Sarıseki Mahallelerinin sınırında, yaklaşık 1,5 metre eninde 4 metre yüksekliğinde olup, kesme taşlarla ayağa kaldırılan bir anıtsal yapı şeklindedir. Yapı, günümüzde İskenderun-Adana demiryolu ile E5 karayolu arasında kalmış ve çevresi tamamen yol ve demiryolu genişletme çalışmalarına maruz kalmıştır. ‘Yunus Sütunu’ hakkında bilgiler veren tabelanın bile bakımsız şekilde olduğunu görüyoruz. İskenderun sevdalısı dostların da talebiyle, İskenderun Turizm ve Tanıtma Derneği olarak ‘Yunus Sütunu’ ve yakın çevresinde bulunan Sarıseki Kalesi de dahil olmak üzere İskenderun’umuzun tarihi dokularına değer vermeye ve bu değerleri turizme kazandırmaya çalışacağız.” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)