YÜZDE 70 YAYALAŞTIRILSIN

  • Eklenme Tarihi :06.08.2022 | 00:49

Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın Kurtuluş Caddesi yayalaştırılmalı söyleminin ardından, Kurtuluş Caddesi esnafının yüzde 70’i bu söylemi destekliyor

YÜZDE 70 YAYALAŞTIRILSIN

HATAY Valisi Rahmi Doğan’ın, Kurtuluş Caddesi’nin yayalaştırılmasına yönelik çağrısı, tarihi caddenin esnafından destek gördü. Bu konuda görüşlerini sorduğumuz esnafın yüzde 70’i kurtuluş caddesininin yayalaştırılması gerektiğini belirterek Vali Doğan’a destek verdi.

Dünyanın ilk ışıklandırılan caddesi olarak tarihe geçen kurtuluş Caddesi’nin yayalaştırıldığında kentin turizmine değer katacağı görüşünde birleşen esnaflar, caddenin yayalaştırıldıktan sonra yapılacak düzenleme ile tarihteki değerini bulacağını söyledi.

DEĞERİNİ BİLMİYORUZ

Turizm açısından büyük değer taşıyan, ancak günümüzde hak ettiği değeri görmeyen Kurtuluş Caddesi, tarihe dünyanın ilk ışıklandırılan caddesi olarak geçiyor. Günümüzde Antakya’nın bütün trafik yükünü çeken ve yayaları 1 metrelik kaldırımlarda yürümeye mecbur kılan tarihi cadde, hak ettiği değeri görmüyor. Yıllardır yayalaştırılacağına dair söylemlerde bulunan siyasilerin bir türlü hayata geçirmediği projeler yüzünden hep arka sıralara itilen cadde, araç trafiğinden geçilmiyor. Kentin tarihinde önemli bir yeri olan Kurtuluş Caddesi’nin görünümünün Hatay’a yakışmadığını belirten Vali Doğan, kurtuluş caddesinin yayalaştırılması gerektiğinin altını çizdi.

BÜTÜN DÜNYA BURAYA AKIN EDER

Hatay Söz gazetesi olarak Vali Doğan’ın bu çıkışının ardından bizde kurtuluş caddesi esnafına bu konudaki fikrini sorduk.

Yakma resim sanatçısı Naim Gülbol, tarihi caddenin yayalaştırılması ve yapılacak düzenleme ile kentin turizmine büyük değer katacağını belirterek, “Kurtuluş caddesinin yayalaştırılması için önce alternatif yolunun yapılması gerekir. Ama şu anda alternatifi yok. Caddenin yayalaştırılmasında çok büyük bir yarar var. Bu cadde yayalaştırıldığı takdirde bütün dünya buraya akın eder. Hatay’ın tanıtımı açısından çok önemli tarihi bir değer. Ama biz kıymetini bilmiyoruz ne yazık ki.” dedi.

İSTİKLAL CADDESİ GİBİ OLUR

Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın düşüncesinin güzel bir düşünce olduğunu belirterek vali Doğan’a deztek veren Kurtuluş Caddesi esnafı Murat Özbay, “Yayalaştırma düşüncesi güzel bir düşünce. Bu düşünce yıllardır var. Ancak bir türlü uygulanmıyor. Yıllarca da uygulanacak gibi görünmüyor. Hemen olsa çok güzel olacak ama, kurtuluş caddesinin yayalaştırıldığını biz görebilecek miyiz bilmiyorum. Belki bizim çocuklarımız veya torunlarımız görür. Yayalaştırma projesi hayata geçirilirse, İstanbul’daki İstiklal Caddesi’nin bir benzerine kavuşmuş oluruz.” dedi.

ESNAFIN YÜZÜ GÜLER

Kurtuluş Caddesi’nin yıllar önce trafiğe kapatılıp yayalaştırılması gerektiğinin altını çizen marangoz Numan Öründü, “Normalde bu caddenin yıllar önce trafiğe kapatılıp yayalaştırılması lazımdı. Neredeyse 25-30 yıldır siyasilerimiz buradan tramvay geçeceğini, yayalaştırılacağını söyleyip duruyorlar. Tabi hepsi hayallerde. Gerçek işte ortada. Şu anda burası yoğun trafikten dolayı bana göre ölü bir cadde. Ama yaylaştırıldığı takdirde çok işlek bir cadde olur. Özellikle bir esnafların kazancı artar. Kurtuluş caddesinin yayalaştırılmasını istiyoruz.” dedi.

HERKES ADINA İYİ OLUR

Kurtuluş caddesinin trafiğe kapatılmasının herkes adına çok iyi olacağını belirten süt ürünleri işletmecisi Cemil Turunç, “Kurtuluş caddemizin trafiğe kapatılması burada esnaflık yapan yada yaşayan herkes için çok iyi olur. Kentimizi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak uğradıkları bir mekan olur. Kentimiz kazanır, buradaki esnafın kazancı artar. Daha güzel mekanlarda çalışır ve müşterilerine daha iyi hizmet eden. Bu yüzden sayın valimizin fikrini destekliyorum.” dedi.

TRAFİĞE KAPATILMASINDAN YANAYIM

Mozaik sanatçısı Media Kavasoğlu’da dünyanın ilk aydınlatan caddesi olarak tarihe geçen Kurtuluş Caddesi’nin yayalaştırılmasının bir an önce yapılması gereken önemli bir proje olduğunu belirterek, “Kurtuluş caddemizin yayalaştırılması. Antakya için çok güzel olur. Yapılacak düzenleme ile tarihi de ortaya çıkarılırsa, turizmimize ayrı bir değer katar.” dedi.

Bir baka mozaik sanatçı Ayten Sakuçoğlu’da, “Bende kurtuluş caddemizin trafiğe kapatılmasından yanayım. Sanatçılar olarak biz burada çok büyük sorunlar yaşıyoruz. Park sorunu yüzünden hem biz hemde misafirlerimiz büyük sıkıntı çekiyoruz. Gelen misafirlerimiz bu tarihi caddenin güzelliğini yaşamasın. Caddenin yayalaştırılmasında fayda var diyorum.” diye konuştu. (Yaser ÇAPAROĞLU)