ÇARŞI ESNAFI HAREKETLENDİ

,

Hicri yılın ilk ayı muharremin 10'uncu gününe denk gelen 29 Ağustos Cumartesi günü idrak edilecek olan Aşure gününün hazırlıkları şimdiden başladı. Aşure için malzeme alış verişine çıkan vatandaşlar çarşı esnafını hareketlendirdi. İç malzemeleri, baharatı ve lezzetiyle hemen her evde pişirilen Aşureler için kollar sıvandı.

Muharrem ayının önemli olaylarından biri olan Aşure günü İslam ülkelerinde aşurelerle kutlanmaya başladı. Buğdayı,  fasulyesi, nohutu, kayısısı, inciri, fındık ve bademiyle büyük bir bütünlük yakalayan tarihi lezzet için esnafta hazırlıklarına başladı.

Antakya baharatçılar çarşısında aşure hazırlıklarını tamamlayan Semir Eraslan baharatçılık işletmecisi Evren Eraslan, Aşurenin baharatından, malzemelerine kadar her ürünün doğal olarak hazırlandığını ifade etti. Eraslan ayrıca evde aşure yapacaklar içinde küçük bir tarif paylaşırken, baharat seçiminin önemli olduğunu vurguladı.

AŞURE AYINDA BEREKET ARTIYOR

Semir Eraslan baharatçılık işletmecisi Evren Eraslan, “Aslında bizim içinde Aşure ayında bereket artıyor. Aşurenin uzun bir geçmişi var. Eskiler bu kadar karışık malzemeyi bir araya getirerek Aşure yapardı. Bizim köylerimizde bazı yerlerde bu adet sürüyor. Bizde burada Semir Eraslan olarak malzemeleri hazırladık. Evde yapmak isteyenlere bile tarifler veriyoruz. Evde ideal bir yapım için 500 gram buğday, 1 su bardağı kuru fasulye, 1/2 su bardağı nohut, 1 çay bardağı kuru üzüm, 10 adet kuru kayısı, 10 adet kuru incir, 1 paket vanilya, 1/2 su bardağı fındık, 1 adet orta boy elma, 4 adet karanfil, 1,5 su bardağı toz şeker, 5 su bardağı sıcak su,  1 su bardağı süt kullanılması yeterli. İsteyenler de badem, ceviz vs. kullanabiliyorlar.  Bir Semir Eraslan baharatçılık olarak genellikle bu saydığımız kullanım aralıklarını tavsiye ediyoruz. Öncelikle Akşamdan buğdayı ovalayarak suyu berrak oluncaya kadar iyice yıkayın. Üzerini geçecek kadar su koyup 10 dakika kaynatın. Kaynama sonunda çıkan sarı suyu döküp tekrar sıcak su koyup 5 dakika daha haşladıktan sonra kapağını kapatıp bir gece bekletin. Ertesi gün buğdaylara sıcak su ilave edip yumuşayana kadar orta ateşte kaynatın, suyu azaldıkça sıcak su ilave edin.”
SERVİSTE TARÇIN ÖNEMLİ

“İç malzemelerini koymadan önce de sütünü ilave edin. Sonra sırasıyla içine haşlanmış nohutları, kuru fasulyeyi koyup kaynatın. Suda beklettiğiniz kuru üzümleri ve fındığı süzüp aşureye ilave edin. Limon kabuğu rendesi ve kuş üzümünü de ilave edip karıştırın. Şekerini de yavaşça ilave ettikten sonra kuru kayısıları, elmayı, tuzu ve vanilyayı da ekleyin. Aynı zamanda incirleri küp şeklinde doğrayın ve ayrı bir kapta suda haşlayıp süzdükten sonra aşureye ilave edin. Aşureyi iyice karıştırıp ve son 5 dakika daha kaynatıp ocaktan alın. Sıcak olarak kaselere paylaştırın. Ardından Servisi için 1 adet nar,  1/2 su bardağı ince çekilmiş ceviz için, 1 yemek kaşığı tarçın kullanarak servis edebilirsiniz. Ilındıktan sonra üstlerini süsleyip ılık ya da soğuk servis edebilirsiniz.” Şeklinde konuştu.

Aşure Günü, hicri yılın ilk ayı muharremin 10'uncu gününe denk gelen 29 Ağustos Cumartesi günü idrak edilecek. (MUSTAFA DİLEK)
Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz