10 DÖNÜMLÜK YAMAÇ KÜL OLDU

  • Eklenme Tarihi :16.01.2023 | 13:58
  • Muhabir :

Hatay’ın İskenderun ilçesi İsmet İnönü Mahallesinde birçok sitenin, yerleşim yerinin bulunduğu yamaçta dün meydana gelen yangında 10 dönüm makilik ve çamlık alan kül oldu.

10 DÖNÜMLÜK YAMAÇ KÜL OLDU

İsmet İnönü Mahallesinin otoban altında dün saat 19.30 sıralarında bir noktada çıkan makilik yangını rüzgarın da etkisiyle kısa sürede çevreye yayıldı. Çok sayıda sitenin bulunduğu ve yerleşim alanlarına yakın farklı noktalardan yükselen alevler çevrede korkulu anlar yaşattı. Site sakinleri vatandaşların da söndürme çalışmalarına katıldığı yamaç yangını rüzgarda uçuşan kıvılcımlarla geniş bir alana sıçradı. Bölgeye sevk edilen Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ile Orman işletme ekipleri yerleşim yerlerini de tehdit eden yangını söndürmek için büyük çaba harcadılar.

İsmet İnönü Mahallesi otoban altı kısmında yaklaşık 10 dönüm alanda etkili olan çamlık ve makilik yangını itfaiye, orman işletme ve vatandaşların yoğun mücadeleleri sonucu gece 24.00 sıralarında kontrol altına alınarak, soğutma çalışmaları başlatıldı.

Tamamen söndürülen yangının net bilançosu sabah gün ışıdığında ortaya çıktı. Evlere yakın otoban altındaki 10 dönümlük yamaçta maki ve çam ağaçlarının kül olduğu belirlendi.

Gece korku dolu anların yaşanmasına neden olan yangına müdahale eden vatandaşlardan Cüneyt Deveci, söndürme çalışmalarında verdikleri mücadeleyi anlattı. (Haber Merkezi)