4 DENİZİ KANO İLE AŞTI!

  • Eklenme Tarihi :03.01.2023 | 13:24
  • Muhabir :

Koruncuk Vakfı için bağış başlatan ve kız çocuklarının eğitimine dikkat çekmek için Türkiye’nin dört denizini kano ile geçen Şenol Özdemir İskenderun’a ulaşarak bir ilki gerçekleştirdi.

4 DENİZİ KANO İLE AŞTI!

Çocukluğunda Türkiye'nin tüm sahillerini kanoyla geçmek gibi bir hedef olan Şenol Özdemir Dünyada ve Türkiye'de yapılmayan bu etkinliği yapmak üzere 14 Mayısta Artvin Hopa Gürcistan sınırından kano ile yola çıktı. Türkiye’nin 4 denizini aşma yolculuğu 218 gün süren Şenol Özdemir, bugün İskenderun Evlendirme Dairesi önündeki kumsaldan karaya çıkış yaptı. Burada Şenol Özdemir’i İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Müdürü Ahmet Taştekin çiçekle karşıladı. Ayrıca karşılamada bu yolculukta Özdemir’i deniz yolu boyunca yalnız bırakmayan Sahil Güvenlik ekipleri de hazır bulundu.

 

İYİ Kİ VARLAR

Dört denizi aşan Aktivist Şenol Özdemir, kendisini karşılayan Sahil Güvenlik ekiplerine teşekkür ederek “Allah razı olsun, beni fırtınadan çekip çıkardılar. Artvin’den yola çıktım, annem babam onlar kadar beni arayıp sormadı. Bu yolculukta her durakta ‘nasılsın iyi misin, bir ihtiyacın var mı?’ diye sordular. En büyük alkış takdir Sahil Güvenliğin, iyi ki varlar sağ olsunlar” dedi. 

DÜNYANIN EN BÜYÜK AY YILDIZINI ÇİZİYORUZ

14 Mayısta Artvin Hopa Gürcistan sınırından kanosuyla ‘Korunmaya muhtaç kız çocuklarına’ farkındalık oluşturması için yola çıktığını belirten Özdemir “Burada amacımız Türkiye’nin en büyük hilalini çizmek ve belgeselini yapa Gültekin Bayır da motoruyla Anadolu’nun ortasına yıldız çiziyor. Dünyanın en büyük ay yıldızını çiziyoruz. Onun öncesinde korunmaya muhtaç kız çocukları okusun diye farkındalık oluşturmak. Kadını cahil olan toplumlar asla ilerleyemez. Peygamberleri, Atatürk’ü doğuran kadın, kadınlar ne kadar kültürlü olursa toplumlar o kadar ilerler. Bu amaçla bu kapsamla yola çıktım” diye konuştu.

EN ZORLU PARKUR EGE DENİZİ

Dünyada bir ilki gerçekleştirdiğini, Türkiye’nin bir ucundan bir ucuna dört denizi, Türkiye’nin üç tarafını geçerek bin 705 km mesafeyi kol gücüye geldiğini ifade eden Özdemir “Toplamda 7 ay oldu, benim denizde seyir olduğum süre 91 gün civarında. Onun dışındaki 127 günde fırtına sel gibi doğa olayları yüzünden hiç denize çıkamadım. En zorlu parkur EGE denizi, bundan sonraki hedefim de okyanus geçişini düşünüyorum. Ticaret yollarını takip edip, ona göre evrimleştirilmiş kanoyla önümüzdeki 5 yılda planlıyorum” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)