50 YILLIK MEZARLIK SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

  • Eklenme Tarihi :24.01.2023 | 14:49
  • Muhabir :

HBB’nin 5 Yıllık Uğraşı Sonuç Verdi, 44 Dönümlük Mezarlık Yeri Tahsis Edildi

50 YILLIK MEZARLIK SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Samandağ’ın bir büyük sorununu daha ortadan kaldırıyor. HBB, Samandağ’a yeni bir mezarlık alanı kazandırıyor. HBB, Vakıflı Mahallesi’ndeki 44 dönümlük alana yeni bir mezarlık alanı yapacak.

 

İlçedeki asri mezarlığın doluluk oranının artması üzerine 2017 yılında ilk adımı atan HBB, 6 yıllık çalışmasının karşılığını aldı ve yeni mezarlık yapımı için gerekli yer ile birlikte tüm izinleri aldı.

Büyükşehir, ilçedeki mevcut asri mezarlığın yüzde 95’inin dolu olması üzerine 06 Ocak 2017 tarihinde Samandağ Kaymakamlığına yeni bir mezarlık alanı tahsisi için ilk başvuruyu yaptı. 19 Eylül 2017 tarihinde Samandağ İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, HBB’nin talep ettiği alanın mezarlık yeri olarak kullanımına ilişkin karar verdi.

HBB yetkilileri, aradan geçen süre zarfında konunun yakın takipçisi olarak ilgili makamlara taleplerini yineleyen yazıları yazdı. İl,0çe halkı için büyük önem taşıyan konuyu çözmek için kararlı davranan HBB’nin çabaları 2022’nin son günlerinde karşılık buldu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Vakıflı Mahallesi’nde bulunan ve mülkiyeti Hazineye ait olan 44 dönümlük alanı mezarlık olarak kullanılmak üzere Hatay Büyükşehir Belediyesine tahsis etti.

Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Vakıflı’daki 44 dönümlük alanın mezarlık olarak kullanılması için gelecek günlerde çalışmalara başlayacak.

Samandağ’ın gelecekteki 50 yıllık bir sorununu çözüme kavuşturduklarını belirten HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, konuyla yakından ilgilenen Hatay Valisi Rahmi Doğan’a destekleri için teşekkür etti. (Haber Merkezi)