AHŞAP EVLER YAYGINLAŞIYOR

  • Eklenme Tarihi :13.08.2023 | 14:03

Asrın felaketi sonrası depremzedelerin güvenli bir ortamda konaklamaları için hemen herkes kollarını sıvadı.

AHŞAP EVLER YAYGINLAŞIYOR

 İşte bu anlamda ortaya koyduğu başarılı çalışmalar ile dikkatleri üzerinde toplamayı başaran Yaşam Alanları Girişimi Derneğinin deprem bölgesinde ihtiyaç sahibi aileler için inşa ettirdiği Ahşap Evler bugünkü konumuz. Sıcak bir yuva olarak adlandırılan Ahşap Evleri destekler ile tamamlayan Yaşam Alanları Girişimi Derneği Başkanı Hasan Emir Kavi, çok fazla ihtiyaç olması nedeni ile de bu projeye destek vermek isteyenlere de kapılarının açık olduğunu vurgulayarak Ahşap Evler projesi ile ilgili bilgilendirmeye başladı.

DAHA İYİ BİR YAŞAM KOŞULU

Hasan Emir Kavi; “Öncelikle herkese büyük geçmiş olsun demek istiyoruz. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet geride kalanlara sabırlar diliyoruz. Yaşam Alanları Girişimi Derneği kendisi de depremzede olan Defne Belediyesi çalışanı bir dostumuzun Almanya’dan gelen dernek temsilcisi bir arkadaşımız ile kurulmasına öncülük ettiği bir oluşum. Değişik meslek odalarından ve uzmanlıkları olan bir grup gönüllü insanın depremzedeler için çaba harcadıkları derneğimizde ilk olarak Çadır kent kurma planımızı devreye soktuk. Ancak bölgenin çetin koşulları ve sokakta kalan insanların çokluğu nedeniyle çadır kentlerin geçici çözüm olacağına kanaat getirdikten sonra hamle yaptığımız konteyner kent projemiz de sonuçsuz kalınca kalıcı ve sürdürülebilir çözümler aramaya başladık. Depremzedeler için Daha iyi nasıl bir yaşam alanı oluşturulabileceği üzerine yaptığımız araştırmalar doğrultusunda Ahşap Evler projesinin startını verdik.

AHŞAP EVLER ÜRETİMİNE BAŞLADIK

Almanya’da bulunan derneğin mal alımı ile başlayan sürecimizde çok büyük yardımlarını gördüğümüz Adana Büyük Şehir Belediyesi katkıları ile Ahşap Evleri üretmeye başladık. Üretilen evlerin alanda kurulması ve yerleştirilmesi konusunda depremde en ağır hasarı alan ilçelerden biri olan Defne Belediyesinden yardım istedik. Onlarda sağolsunlar hem iş gücü hem de yer tahsisi konusunda hızlı çözüm üreterek projemizin destekçilerinden oldular. Bir çok gönüllü dostumuz ile Ahşap Evlerimizin montelerini hızlı bir biçimde gerçekleştiriyoruz.

AMACIMIZ AİLELERİN BAŞINI SOKACAĞI GÜVENLİ ALANLAR OLUŞTURMAK

Ahşap Evler projesinde amacımız depremzede ailelerin başını sokacağı güvenli bir alan yaratmak, kendilerine ait küçükte olsa bahçeli ve sosyal alanlı yerleşim yerleri kurmak , mahallelerinden ve evlerinden çok uzak olmayan yaşam alanları sağlamak oldu bizler için. Şuana kadar yaptığımız çalışmalarda da bu konularda gösterdiğimiz hassasiyetler doğrultusunda başarılı olduğumuzu söyleyebilirim.

Ahşap Evlerimiz demonte biçimde tasarlandığından burada ihtiyaç bittiği anda tekrardan sökülerek depolarımızda istiflenip olası bir felakette kullanıma hazır hale getirilecektir.

DEFNE BELEDİYESİNİN TAHSİS ETTİĞİ 4,5 DÖNÜMLÜK ARSADA 48 AHŞAP EV

Defne Belediyesinin tahsis ettiği 4,5 dönümlük arsada 48 Ahşap Ev çalışmalarımız tam gaz devam etmektedir. Almanya’daki derneğin sağladığı maddi imkanlarla 6 adet ve yine Adana Büyük Şehir Belediyesinin katkıları ile 6 adet Ahşap Evimiz kurulmaya başlanmıştır. Ayrıca Derneğimize yapılan bağışlar ve Almanya derneğinin katkıları ile yaklaşık 20-25 evin malzeme alımı için fiyat araştırılması yapılmaktadır. (SERRA BARUTÇU LALE)