ALTINÖZÜ ZEYTİNİ MARKA OLACAK

  • Eklenme Tarihi :24.10.2022 | 11:11

Altınözü Zeytin-Zeytinyağı ve Gastronomi Festivali her sene olduğu gibi bu senede renkli geçti.

ALTINÖZÜ ZEYTİNİ MARKA OLACAK

İki gün süren festivalin açılış konuşmasını yapan Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, “Tağşişsiz, markalaşmış zeytinimizin ve zeytinyağımızın ulusal ve uluslararası pazarlarda yerini alması için çaba gösteriyoruz.” dedi. Hatay’da Altınözü Belediyesi ve Altınözü Kaymakamlığı tarafından bu sene 6’ncısı düzenlenen Altınözü Zeytin Zeytinyağı ve Gastronomi Festivali Atatürk Meydanı’ndan hasat alanına yapılan kortej yürüyüşü ile başladı.  Festivalin açılışına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hatay Valisi Rahmi Doğan, milletvekilleri ve belediye başkanları katıldı. vatandaşlarında eşlik ettiği kortej yürüyüşünün ardından mevsimin ilk zeytin hasadı gerçekleştirildi. Protokol üyeleri hasadın yapıldığı alana zeytin fidesi dikti. Festival, 15 Temmuz Milli İrade Parkı’nda gerçekleştirilen protokol konuşmaları ile devam etti. Birbirinden önemli mesajların verildiği konuşmalarda kürsüye gelen ilk kişi Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı oldu.

 

MARKALAŞMANIN ÖNEMİNE VURGU YAPTI

Altınözü zeytinini ve zeytinyağını markalaştırarak ulusal ve uluslararası pazarlarda hak ettiği yere taşımanın gayreti içinde olduklarını ifade eden Başkan Sarı,  “Bu yıl 6’ncısını gerçekleştirdiğimiz festivalimizde gençlerimizi çocuklarımızı eğlendireceğiz. Ailelerimiz güzel vakit geçirecek. Ama bizim asıl amacımız zeytinin ve zeytinyağının hak ettiği değeri alması. Tağşişsiz,  markalaşmış zeytinimizin ve zeytinyağımızın markalaşarak, ulusal ve uluslararası pazarlarda yerini alması ve için çaba gösteriyoruz.  Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nün yapımı sürüyor,  yarısını bitirdik. Yılsonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Zeytin üreticilerine verilen 25 liralık mazot ve gübre desteği 84 TL’ye çıktı. İlçemize, Hatay’ımıza ve ülkemize hayırlı olsun” diye konuştu.

BAŞKAN SARI BİR KEZ DAHA YOL İÇİN DESTEK İSTEDİ

Altınözü Antakya karayolunun ikinci etabının tamamlanması için bir kez daha destek isteyen Başkan

Sarı, “Benim her yıl bakanlarımızdan, valimizden, vekillerimizden bir talebim oluyor. Altınözü Antakya ve Altınözü Karbeyaz yolunda ilk etap tamamlandı. İkinci etap için de sayın bakanımızdan, sayın valimizden ve milletvekillerimizde destek istiyorum. Sizi ilçemize davet ederken, içimiz cız ediyor yolda çok sarsılacaksınız diye” diye konuştu.

Başkan Sarı, konuşmanın sonunda başta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere festivale katılan tüm konuklara teşekkür etti.

HATAY, TARIM, SANAYİ VE TURİZM KENTİ

Hatay Valisi Rahmi Doğan’da yaptığı konuşmasında, Hatay’ın bir sanayi kenti, tarım kenti, Turizm kenti olduğunu belirterek, “Hatay’ın her bir tarafına baktığınızda Hatay’da çok güzel katma değerler üreten, yeni değerler üreten faaliyetler var. Körfeze baktığınızda Türkiye’nin en büyük Demirçelik Fabrikalarına sahibiz. Amik ovasına döndüğünüzde dünyanın en güzel ürünlerini yetiştiren bir iliz. 2021 yılı içerisinde 4 milyar dolarlık bir ihracat yaptık. 750 milyon dolarlık yaş sebze ve meyve ihracatımız ile Antalya’yla yarışıyoruz.” dedi.

ZEYTİN ÜRETİMİNDE TÜRKİYE’DE 7. SIRADAYIZ

Bu ürünlere yeni ürünler katmak, yeni katma değerler yaratmak büyük gayret içerisinde olduklarını belirten vali Doğan, “Bu potansiyel Hatay’da var. Hatay’ın ilçelerinde var. Hatay’ın kuzeyinde narenciye hasadı yapılırken, güneyinde zeytin hasadı yapılmakta. Pamuk hasadını yeni bitirdik. Bu ürünlere yeni ürünlerle devam edeceğiz. Bu yıl Altınözü Zeytin-Zeytinyağı ve Gastronomi Festivalimizin 6’ncısını düzenliyoruz. Altınözü Kaymakamlığımız ve belediyemiz, Altınözü zeytininin ve zeytinyağının tanıtılmasına düzenledikleri bu festivalle ciddi katkı sağlıyorlar. Biz Hatay olarak Akdeniz bölgesinde üretilen zeytinyağının yüzde 30’unu üretiyoruz. Türkiye sıralamasında da 7’nce sıradayız.” diye konuştu.

FESTİVAL RENKLİ GEÇTİ

Başkan Sarı’nın ardından Hatay Milletvekilleri İsmet Tokdemir, Serkan Topal ve Hüseyin Şanverdi’nin birer konuşma yaptığı açılış töreni sonrası, protol üyeleri Festival alanında açılan stantları gezdiler. Şenlik havasında geçen ve renkli görüntülere sahne olan Zeytin-Zeytinyağı ve Gastronomi Festivali Rafet El Roman, Tuğçe Kandemir’in konserleri yer aldı. İki gün boyunca süren festivalde vatandaşlar görülerince eğlendi.