Antakya İçin Elini Taşın Altına Koydu

  • Eklenme Tarihi :13.08.2023 | 13:51

Eğitimci-Yazar Ali Rıza Tütüncüoğlu, asrın felaketinde yerle bir olan Antakya'nın ayağa kaldırılması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirterek, Antakya Platformunu kurmak için kolları sıvadı.

 Antakya İçin Elini Taşın Altına Koydu

Eğitim camiasına yıllarca bilgi, birikim, tecrübe ve deneyimleriyle Hatay halkına hizmet ederek görevini yerine getiren Eğitimci-Yazar Ali Rıza Tütüncüoğlu, asrın felaketinde yerle bir olan Antakya'nın ayağa kaldırılması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirterek, Antakya Platformunu kurmak için kolları sıvadı.

Antakya gönüllüsü Ali Rıza Tütüncüoğlu, sosyal medya hesapları üzerinden başlattığı harekette, 6 Şubat'ta meydana gelen depremde 11 il arasında en çok Hatay'ın ilçeleri Antakya, Defne, Kırıkhan ve Samandağ'ın zarar gördüğünü ve sosyal yaşamın sona erdiğine dikkat çekti.

HATAY'DA HİÇBİR ŞEY NORMAL DEĞİL, AMA HAYAT NORMALMİŞ GİBİ GÖSTERİLİYOR

Depremin ilk gününden itibaren şehri terk etmeyerek olası yapilan hizmetleri değerlendiren Ali Rıza Tütüncüoğlu, aradan geçen 6 ay süreye rağmen şehrin her geçen gün daha da kötüye gittiğine dem vurdu.

Hatay'ın terkedilmiş bir şehir olduğunu ve sahipsiz bırakıldığını belirten Ali Rıza Tütüncüoğlu, "Birileri depremi fırsata çeviriyor, kimileri şova, kimileri de paraya çeviriyor. Olan Antakya'mıza oluyor. Antakya'yı düşünen yok. Hiçbir düzelme ve iyileşme yok. Kadim şehrimiz, medeniyetlerin beşiği kaderine bırakılmış ve hoşgörü şehrimize ne yazık ki hoşgörü gösterilmiyor, terkedildi, sahipsiz bırakıldı"  sözleri ile kamuoyu tarafından büyük yankı buldu.

DİĞER DEPREM BÖLGELERİNDE İLERLEME, HATAY'DA İSE GERİLEME VAR, NİYE ACABA?

Tütüncüoğlu, paylayımlarında diğer deprem bölgelerinde 6 Şubat'tan bu yana gözle görülür ilerleme kaydedildiğini belirterek, "Diğer deprem bölgeleri var ya, işte oralarda hayat her gün, bir öncekinden iyi oluyor. Antakya'da tam aksi burada her gün daha sıkıntılı bir hal alıyor ve körler sağırlar birbirini ağırlıyor. Kimileri koltuk sahibi oldu, birileri yeni yeni oluyor. Biten şehirde siyaseten teşekkür gezileri, cağız, edeceğiz sözleri havada uçuşuyor. Sorun mu; Antakyalı ve bizi tanıyan siyasetçinin olmayışı. Yani onların merhametine kaldık" diye Antakyalıların duygularına tercüman oldu.

CUMHURBAŞKANINA, GELEN BAKANLARA EKSİK VE YANLIŞ BİLGİ VERİLİYOR

Ali Rıza Tütüncüoğlu'na göre, şehrin en büyük sorunu ilimize gelen idarecilere eksik bilgi verilmesi olduğunun altını çizmesinin ardından duygularını şöyle dile getirdi.

"Bizi bizden başkası anlamaz. Şehri yönetenlere, Antakyalı olmak sorumluluğu ile; Doğu'nun kraliçesi Antakya'nın sorunlarını doğru olarak anlatmaları çağrısında bulunuyorum." dedi.

ANTAKYA İÇİN PLATFORM KURMAYA HAZIRLANIYOR

Hatay’da İl Sağlık Müdürlüğü'nde memur ve ardından Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü görevlerinde bulunan eğitimci-yazar Ali Rıza Tütüncüoğlu, Antakya için ilk kıvılcımı başlatı ve bir platform kurmaya karar verdi.

"Hiçbir siyasi beklentim yok ve hiçbir yere aday değilim" diyen Ali Rıza Tütüncüoğlu, Antakya Platformunu kurma amacını, açıklarken üzüntüsünü şu sözlerle dile getirdi: "Her gün Antakya sokaklarında dolaşıyorum gözü yaşlı bir şekilde. Armutlum, Cumhuriyetim, Sümerlerim, Esentepem, Çekmecem, Emek Mahallem, Fatih Caddem, Atatürk Caddem, Gündüz Caddemin eski halinden eser yok. Cıvıl cıvıl olan o sokaklarda şimdi selam atacak hal hatır soracak kimsemiz kalmadı. Her taraf yıkık, dökük, daha acısı bu acılarımızı dindirecek kıpırdama da yok. Güzelim şehrimiz terkedildi, kaderiyle baş başa bırakıldı. Bir Antakyalı olarak buna müsaade etmeyeceğiz. Antakya'yı ayağa kaldıracak gönüllüleri bir arada toplayacağız, ne yapabilirsek, ne kadar faydamız olursa, hiçbir menfaat gözetmeksizin, koltuk ve makam beklemeksizin Antakya'yı nasıl ayağa kaldırırız onun tartışmasını yapacağız ve hayata geçirmek için bugüne kadar kıllarını kıpırdatmayanları harekete geçirecek güç oluşturacağız. Bunu başaracağımıza inanıyorum." dedi.

KONUMUZ ANTAKYA, FAKAT STK'LAR YETERSİZ!

Tütüncüoğlu'nu en çok üzen konuların arasında yer alan Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) Antakya'nın enkazına karşı yetersiz duruşları olduğunu belirten Ali Rıza Tütüncüoğlu, "Burada konumuz Antakya, o halde herkes taşın altına elini koyması gerekmez mi? Bugüne kadar ne yapılmış, kocaman bir hiç! İşte bunun için Antakya Platformunu kurmak istiyoruz. Bunun eksikliğini hissetiğimiz için bu yola çıktık. Deprem felaketi gösterdi ki, yaparsa bunu Antakyalı olarak siz yaparsınız." diyerek görüşlerini belirtti. (ZÜBEYDE SARI)