BAYRAMI VAKIFLI’DA DA HÜZÜNLE KUTLADIK

  • Eklenme Tarihi :18.08.2023 | 17:02

Türkiye’nin tek Ermeni (Köyü) Mahallesi olan Samandağ Vakıflı’da Meryem Ana Kilisesi Pederi Avedis Tabaşyan, Hatay'daki cemaatin katılımıyla düzenlenen ayin ile Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramını bu yıl hüzünle kutlandıklarını söyledi.

BAYRAMI VAKIFLI’DA DA HÜZÜNLE KUTLADIK

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinden etkilenen Hatay’da yaşayan Ermeni Türk vatandaşları Meryem Ana’nın göğe yükseliş bayramı için,  Samandağ Vakıflı Meryem Ana Kilisesinde düzenlenen ayinde bir araya geldi.

ACILARINA ORTAK OLDUK

Samandağ Vakıflı’da gerçekleştirilen kutlamayla ilgili açıklama yapan Peder Avedis Tabaşyan “Hüzünlüyüz, aramızdan ayrılan kardeşleriminiz var. Depremden dolayı hayatını, uzuvlarını kaybetmiş kardeşlerimiz var. Biz o kardeşlerimizin acılarına ortak olarak, bu ayinleri düzenledik” dedi.

HER YIL 15 AĞUSTOSTA

Vakıflı köyünde bilindiği üzere her yıl 15 Ağustos’a yakın pazar günü Ermeni Kilisesi’nde Meryem Ana’nın göğe Yükseliş bayramı kutlandığını hatırlatan Tabaşyan “Bu vesileyle Vakıflı (Köyü) Mahallesi Meryem Ana kilisesi adı olduğu için her sene burada bayram coşkuyla kutlanırdı. Bayramda üzümler kutsanır ve devamında 7 tane hırise kazanları kaynar, pişirildikten sonra bütün cemaatlere, gelen halka dağıtılırdı. Anlamı da kardeşliği simgeleyerek beraber aynı  kazandan yemek yenir” diye konuştu.

TEKRARDAN O GÜNLERİ YAŞAYACAĞIZ

Bu sene deprem dolayısıyla ibadetlerini kilisede değil de kilise salonunda yaptıklarını ifade eden Peder Avedis Tabaşyan “Bu sene ne yazık ki deprem vesilesi ile Kilisemizde yapamadık ayinimizi, kilise salonumuzda yaptık. Çünkü ibadethaneler çok önemli ama biz salonda yapabildik. İnancımız seneye kadar Umut ediyoruz ki bütün kilise ve ibadethanelerimizde insanlar tekrar yan yana gelsin, o coşkuyla kutladığımız bayramları yeniden kutlayabilelim. Çünkü bayram sevgiyi ve kardeşliği beraber yaşadığımızın anlamını taşır ve umut ediyoruz tekrardan o günleri yaşayacağız” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)