BELGESEL GÖZYAŞLARINA BOĞDU

  • Eklenme Tarihi :18.08.2023 | 12:01

Hatay Depreminin 6. ayında ve 17 Ağustos Marmara Depreminin 24. Yıl dönümünde Mersin'de yapılan 6 Şubat 4.17 belgeselinin prömiyerinde başta yönetmen Prof. Dr. Sedat Cereci olmak üzere tüm katılımcılar gözyaşlarına boğuldu.

BELGESEL GÖZYAŞLARINA BOĞDU

Hatay Hayat Ağacı Derneği, Necla Daloğlu, Hataylı gazeteciler Talip Köleoğlu, Murat Mutlu, Mehmet Gürkan, Cemil Yıldız, Mithat Öztürk ve Muhammed Ali Çayırcık'ın katkılarıyla hazırlanan belgeselin kurgu operatörlüğünü Samet Atıcı'nın yaptığı belirtildi.

Deprem Belgeselini izleyenler arasında yer alan Çevre Aktivisti Selda Asker yaptığı açıklamasında:”İçel Sanat Kulübünde çok anlamlı bir etkinliğe katıldım. Değerli hocamız Prof. Dr. Sedat Cereci’nin hazırladığı “6 Şubat 4:17  Hatay Deprem Belgeseli’ni o kara kıyamet gecesini bir kez daha yaşayarak, gözyaşları içerisinde izledim.  Her taşına, her sokağına, Asi Nehrine, havasına, ağacına, tarihine gönül verdiğim, uğruna senelerce çok mücadele ettiğim kadim Antakyamı belgeselde yıkık, virane, enkaz altında, molozlar içinde izlemek İçimi çok acıttı. Belgeselde tek tek dostlarım, tanıdıklarım yaşadıkları felaketi anlatıyorlardı. Evladından, torunundan umudunu kesip mezarlarını kazan en azından cenazelerini bulayım deyip aylarca o boş mezar için cenazesini bekleyen bir annenin dramınamı ağlayayım ya da her gün alışveriş yaptığı fırının olduğu apartmanın ilk katlarının çökünce aşağıdaki fırında hala alevleri gören ve sonradan öğrendiğine göre o apartmandakilerin yanan fırına düşüp  can verdiğini anlatan arkadaşımızın yaşadıklarına mı ağlayayım… Her birimizin yaşadığı ayrı bir hikaye hayatımızdan silinmeyecek en derin yara. Dünyada üç farklı ülkede gösterime giren ve Hatay’ın sesi olan bu belgeseli hazırlayan Sedat hocama çok teşekkür ediyorum. Deprem gerçeğini göz önüne seren çok önemli bir çalışma. Emeği geçen herkesi gönülden kutluyorum” dedi

Dünya Prömiyeri 12 Ağustosta Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılan belgeselin Ekim ayında Amerika Birleşik Devletleri'nde, Kasım ayında Fransa'da ve 2024 yılında Japonya'da gösterileceği bildirildi. (Haber Merkezi)