DEPREME HAZIRLIKLI OLMALIYIZ

  • Eklenme Tarihi :27.12.2022 | 11:28

KIRIKHAN’da meydana gelen 4.8 şiddetindeki deprem sonrası ilçede panel düzenlendi

DEPREME HAZIRLIKLI OLMALIYIZ

Düzenlenen panele TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz’da katıldı.

Panele konuşmacı olarak katılan Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) İnşaat Fakültesi Dekanı ve Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Hatay’ın bir deprem coğrafyası üzerinde bulunduğunu söyledi.

YAPILAN ZEMİNLE BARIŞIK OLMALI

Meydana gelen 4,8 büyüklüğündeki depremin buranın enerjisini almayacağını belirten Ersoy, “Tam aksine meydana gelen deprem bölgenin ne kadar canlı olduğunun açık göstergelerinden biri. Kırıkhan, Amik Ovası'na yerleşen bir ilçe. Zeminden kaynaklı olarak 4,8'lik deprem burada çok şiddetli hissedilmiş. Ova, alüvyonu gevşek sulu bir zemine sahip olduğu için üzerindeki yapı stoku bunu daha çok hisseder. Bunun yanında 4.8 büyüklüğündeki deprem buranın enerjisini almaz. Yapılar sağlam ve zeminle barışık olması gerekiyor." dedi.'

BÖLGE DEPREM KONUSUNDA SABIKALI

6 büyüklüğündeki bir depremin bundan 30 kat daha fazla enerji demek olduğunu belirtenErsoy, “Hem vatandaşlar hem de yapısal olarak daha büyük depremlere hazır olmamız gerekir. Bölgenin tarihi, deprem konusunda biraz sabıkalı. Büyük can kayıplarının olduğu vakalar var. Bunu bildiğimiz için gelecekte de benzer şeylerin olabileceğini öngörüyoruz. Bölgenin genel bir deprem potansiyeli var bunun ne zaman ortaya çıkacağını bilemeyiz. Yanlış inanışı da düzeltmek gerekiyor, 4,8 büyüklüğündeki deprem buranın enerjisini almaz, tam aksine bölgenin ne kadar canlı olduğunun açık göstergelerinden biri." Diye konuştu.

Panelde Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ve Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz’da kısa birer konuşma yaptılar. Panelin ardından Kırıkhan belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) İnşaat Fakültesi Dekanı ve Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şükrü Ersoy Baldıran Mahallesi’ni ziyaret ederek depremde hasar gören binaları incelediler. (Haber Merkezi)