DEPREMİN İZLERİNİ KUZU DERİSİNE İŞLEDİLER

  • Eklenme Tarihi :11.02.2024 | 12:05
  • Muhabir :Haber Merkezi

DEPREMİN İZLERİNİ KUZU DERİSİNE İŞLEDİLER

İskenderun Teknik Üniversitesi’nin öğrencileri yaşadıkları yüzyılın felaketine neden olan 6 Şubat depremlerinin yarattığı olumsuzluklar ve travmayı kuzu derisi üzerine işlediler.

 

Kahramanmaraş merkezli asrın felaketi olarak kayıtlara geçen 6 Şubat depremini yaşayan İSTE Meslek Yüksek Okulu El Sanatları Bölümü öğrencileri eserlerini depremin yıldönümünde sergilediler.

Sergiyi Enerji ve Tabi kaynakları eski Bakanı Fatih Dönmez, İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, İskenderun Teknik Üniversitesi Restörü Prof Dr Tolga Depçi, Ak parti Hatay Milletvekili Abdülkadir Özel, ziyaret ederek yapılan eserleri inceleyerek bilgi aldı.

DEPREMDEKİ ÇARESİZLİĞİ RESMETTİLER

Depremin hayatımızda ve kalbimizde açtığı fay kırıkları, çaresizliği anlatmak istedik diyen Üniversite öğrencileri, resimleri kuzu derisi üzerine işlediklerini belirterek, ”El sanatları bölümü olarak yaşanan acılara ve acılara bir saygı durusunda bulunmak üzere bu sergiyi düzenledik. Yaşanan acıların unutulmaması ve bu acıların bir daha yaşanmaması için farkındalık yaratmak istedik. 6 Şubat depremini hepimiz yaşadık. Okulumuz açılacaktı çantalarımızı hazırladık ve okula geleceğimizi düşünürken deprem felaketi ile her şey çok farklı bir olaya döndü. Depremi yaşadığımız için duygular taze ve yaşanan acıları ve olayları eserlerimize yansıttık” şeklinde konuştu.

AYRI BİR ÖZELLİĞİ VAR

Bu depremi hepimiz, öğrencilerimiz aileleri yaşadık diyen İskenderun Teknik üniversitesi El sanatları Bölümü öğretim üyesi Merve Düzağaç Çolak,” Atölyemizde birçok eserler ürettik ama yaşanan olaylar nedeniyle deprem üzerine çalışma yaptık unutturmak istemiyoruz. Çünkü hepimiz için çok zorlu bir süreçti. Büyük eserlerimizi üç dört öğrencimiz birlikte çalışarak yaptı. Diğer eserleri öğrencilerimiz hafızalarda kalan yaşananları nakşetmeye çalıştı.25 eser var çok büyük emekler var her biri ayrı detay ve ayrı bir özelliği var” diye konuştu.