ESKİ ANTAKYA SOKAKLARI IŞIL IŞIL OLACAK

  • Eklenme Tarihi :26.12.2022 | 11:49
  • Muhabir :

Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından, eski Antakya’nın sokaklarında restorasyon ve sokak sağlıklaştırma çalışmaları sürüyor.

ESKİ ANTAKYA SOKAKLARI IŞIL IŞIL OLACAK

 15 sokakta gerçekleştirilen ve şu ana kadar yüzde 85’i tamamlanan restorasyon ve sokak sağlıklaştırma çalışmaları tamamlanan sokakların aydınlatma  çalışmalarına başlandı. Yapılan aydınlatma çalışmaları tamamlandığında sokaklar ışıl ışıl olacak.

90’LI YILLARDA BETON DÖKÜLMÜŞTÜ

Hatay Büyükşehir Belediyesi 90’lı yıllarda eski Antakya Sokaklarında yapılan büyük bir yanlışı ortadan kaldırıyor. 90 yıllarda beton dökülerek tarihi dokusuyla oynanan sokaklardaki beton zemini kaldırıp, altındaki taşları ortaya çıkartan Fen İşleri Daire Başkanlığı, taş zemini zarar gören sokakların da taşlarını tamamlıyor. Bur yandan da eski Antakya evlerinin dış restorasyon çalışmalarını yürüten Fen İşleri Daire Başkanlığı, bölgede bulunan işyerlerini ahşap çerçevelerle tek tip yapıyor.

SOKAK LAMBALARI DOKUYA UYGUN

Hatay Büyükşehir Belediyesi aynı zamanda çalışmalarını tamamladığı sokaklarda aydınlatma çalışmalarına başladı. Tarihi dokuya uygun sokak lambalarını sokaklara yerleştiren Hatay Büyükşehir Belediyesi, cafe ve restoranların bulunduğu sokakları aydınlatıyor. Nostaljik görüntülerin ortaya çıktığı sokaklarda yapılan çalışmalar vatandaşlar tarafından da büyük bir takdirle karşılanıyor.

ANTAKYA’NIN TURİZM BELDESİ OLACAK

Restorasyon ve Sokak sağlıklaştırma çalışmalarının yüzde 85’inin tamamlandığını belirten Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş, “Eski Antakya dediğimiz, kentin doğu yakasında restorasyon ve sokak sağlıklaştırma çalışmaları yapıyoruz. 15 sokakta sokak sağlıklaştırma çalışması yapıyoruz. Çalışmaların yüzde 85’i bitti. Çalışmalar bittiği zaman çok güzel olacak. Antakya’nın tarihi dokusu ortaya çıkacak. İnsanlar gelip Antakya’nın tarihi dokusunu görebilecekler. Buradaki kafelerde eğlenebilecekler, yemeklerini yiyebilecekler. Ama her şeyden önce bu tarihi sokaklarımızı turizm beldesi yapmak lazım. Bu konuda Vali Beyin hemde bizim çalışmaları var. İnşallah en yakın zamanda çalışmalarımızı bitirip burayı turizm beldesi haline getireceğiz.” diye konuştu. (Yaser ÇAPAROĞLU)