FARK YARATIYORLAR

  • Eklenme Tarihi :27.12.2022 | 11:34
  • Muhabir :

İskenderun Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Doğal Sepet Örücülüğü kursiyerleri, bambu, muz ve palmiye ağaç dalları ile yaptıkları sepet ve dekoratif ürünlerle fark yaratıyor.

FARK YARATIYORLAR

 

Doğadan topladıkları bitkilerle güzel ürünler üretmenin kursiyerleri çok mutlu ettiğini ifade eden İskenderun Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Doğal Sepet Örücülüğü Kursu Eğitmeni Zeynep Esen; “Kursumuz Halk Eğitim Merkezinde Doğal Sepet Örücülüğü olarak geçmektedir. Doğadan topladığımız bitkileri işleyerek güzel sepetler ve dekoratif ürünler oluşturuyoruz” dedi.

HAMMADDE UZAKDOĞU’DAN GELİYOR

Ham maddelerinin Uzak Doğu’dan geldiğini belirten Kurs Eğitmeni Zeynep Esen “Bambu ağaçlarından yapılıyor. Doğadan topladığımız palmiye ağaçları ve muz ipleri ile de sepetler örüyoruz. Kursumuzda şu anda 12 kursiyerimiz var. Sabah grubumuz ayrı, öğleden sonra grubumuz ayrı olarak toplam 24 öğrenciye sahibim. Bir öğrenci, bir ayda tamamen kendi kendine başlayabilir, güzel sepetler örebilir. Burada bulunan öğrencilerim evlerinde kullanabilecekleri sepetler örüyor, daha sonra bunları satış amaçlı da yapmaya devam ediyorlar.”

ISITMADAN ÖRÜM YAPAMIYORUZ

“Sepet ve dekoratif ürünlerin yanı sıra bebek arabası da çalışıyoruz. Saksılar yapıyoruz. Bambu ürünlerin tamirat işlerini de yapabiliyoruz. Evlerimizde kullandığımız bambu sehpaları, sandalyelerin tamiratını yapıyoruz. Yani aslında birçok alana hitap ediyoruz doğal örücülükte. Ortalama bir sepet, öğrencinin el işleyişine de bağlı olarak bir buçuk günde tamamlanabiliyor. Öncelikle sepetin boyutunu ölçüyoruz, ölçtükten sonra kullandığımız ürünü ıslatarak çalışıyoruz. Islatmadan sepet örümü yapamıyoruz” şeklinde konuştu.

Esen, bambu, muz ipleri ve palmiye dallarından yaptıkları ürünleri de tek tek tanıttı.

YILLARDIR KURSLARA KATILIYORUM

Kursiyerlerden 67 yaşındaki Ev Hanımı Hatice Erçin de, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne, kendilerine birbirinden farklı eğitimler alma imkanı sunduğu için teşekkür etti.

Yıllardır Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan kurslara katıldığını ve çok memnun kaldığını anlatan Erçin; “Bir kaç yıldır yağlıboya kursuna geliyordum. Sonra sepet örücülüğüne başladım, çok sevdim. Hoca hanım çok özveriyle bizlere yardımcı oluyor. Evimizde kullanabileceğimiz, çocuklarımıza, arkadaşlarımıza hediye edebileceğimiz güzel şeyler yapıyoruz. Ucuz maliyetlerle güzel hediyeler yapıyoruz. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüze de bizlere bu imkanı sağladığı için çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu. (Haber Merkezi)