Hataylı ressamlardan karma sergi

  • Eklenme Tarihi :23.01.2023 | 09:53
  • Muhabir :

Antakya Belediyesi olarak sanata ve sanatçıya her zaman önem verdiklerini belirten Başkan Vekili Niyazi Yıldırım, Antakya’ya kazandırdıkları Cumhuriyet Kültür Merkezi’nin de bunun en iyi örneği oldu.

Hataylı ressamlardan karma sergi

Hatay’da Antakya Belediyesi’nin sanat günleri kapsamında oluşturulan karma resim sergisi Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde (CMK) düzenlenen törenle açıldı. Kuratörlüğünü Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanı Ünal Kuş ve Selmani Baki Kocaispir’in yaptığı karma resim sergisinin açılışına Antakya Belediye Başkan Vekili Niyazi Yıldırım, sanatçılar ve vatandaşlar katıldı.

BÜYÜK BİR EKSİĞİ GİDERDİK

CMK’da oluşturdukları sanat galerisi ile Antakya’daki büyük bir eksikliği giderdiklerini belirten Yıldırım, “Antakya Belediye Başkanımız İzzettin Yılmaz’ın talimatları ile oluşturulan sanat galerimiz bu sergi gibi bir çok muhteşem eserin sergilendiği nice sergilere ev sahipliği yapacak. artık yerel sanatçılar sergi açmak adına kapı kapı dolaşıp yer aramayacaklar. Her zaman sanatçının ve sanatın yanında olduk olmaya da devam edeceğiz.” dedi.

DESTEK OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Karma resim sergisinde Hataylı ressamların eserlerinin sergilendiğine dikkat çeken Yıldırım, “Tarihte 13 medeniyete ev sahipliği yapmış olan Antakya’da resim sanatının yanı sıra el sanatlarda da üst seviyelerde. Bu anlamda tarihten gelen kültürel ve sosyal kültürel güzelliklerimizi nakşederek ilimizin tanıtımına ve turizmine büyük katkı veren sanatçılarımıza destek olmaya devam edeceğiz. Bugün burada Hataylı ressamlarımızın sergisini açmak için toplandık. Birbirinden değerli eserlerin yar aldığı bu sergiyi sanatseverlerin ziyaretine açmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Hayırlı olsun” diye konuştu.

10 ŞUBAT’A KADAR AÇIK KALACAK

Antakya Belediyesi Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde açılan sergi 10 şubata kadar açık kalacak. Hataylı 37 ressamın eserlerinin sergilendiği sergi açıldığı vatandaşlar tarafından da yoğun bir ilgi görürken, sergiyi gezen vatandaşlar özellikle sergilenen yağlı boya resimlerine hayran kaldılar. Sergide Antakyalı Antakyalı Ressam Yusuf Altunay’ın Hatay’ın kurtuluşunu anlatan eseri ve Perihan Çapar’ın at portresinin yanı sıra bir çok eser büyük ilgi görüyor.  Hataylı 37 ressamın eserlerinin sergilendiği sergi Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde 10 Şubat’a kadar açık kalacak. (Yaser ÇAPAROĞLU)