İLK KURŞUN’UN 104. YILI GURURLA KUTLANDI

  • Eklenme Tarihi :20.12.2022 | 14:29
  • Muhabir :

Milli Mücadele'de İlk Kurşun’un 19 Aralık 1918 tarihinde atıldığı Dörtyol’da, ilk kurşunun 104. yılı düzenlenen törenlerle kutlandı

İLK KURŞUN’UN 104. YILI GURURLA KUTLANDI

 Kutlamalar, Numune Evler Mahallesinde bulunan İlk Kurşun Anıt alanında yapıldı. Protokol tarafından şükran çelenginin sunulması, Saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması ve göndere Türk bayrağının çekilmesiyle başladı.

Anıt Şeref Defterini imzalayan Belediye Başkanı Fadıl Keskin, “Kurtuluş Savaşımızı başlatan Milli Mücadelede, işgal güçlerine karşı İlk Kurşun’un atıldığı 19 Aralık 1918 tarihinin, 104. Şeref yılını kutlamanın gururu ve sevinci içerisindeyiz. 19 Aralık 1918, Türk tarihi için çok önemli bir gündür. Korumasız, savunmasız, çaresiz görülerek asırlardır hür yaşayan bu topraklarda esaret zincirine vurulmak istenen, bir avuç Türk’ün hayır dediği gündür.”

GENELKURMAY BELGELEDİ

“Milli mücadelede Kuvayi Milliye ruhu, Türk milletinin topyekun düşmana başkaldırış hareketi, bağımsızlık ve hürriyet için ya istiklal ya ölüm parolasının özüdür. Milli Mücadele hareketi dünyada da mazlum milletlerin uyanış hareketi olmuştur. Değiştirilemez ve değiştirilemeyecek hakikatlerden birisi de, Milli Mücadelede diğer bir deyişle Kurtuluş Savaşı'nda düşmana, İlk Kurşunun 19 Aralık 1918 tarihinde Dörtyol'da Kara Mehmet Çavuş ve silah arkadaşları tarafından atılmış olmasıdır. Bu durum Genelkurmay Başkanlığının 29 Ocak 1992 tarihli resmi yazısı ile de belgelenmiştir.

SAYGI VE MİNNETLE ANIYORUZ

“Bu vesile ile ifade etmeliyim ki; Ülkemizin kurtuluşunda canı pahasına emek veren Kara Mehmet Çavuşlara, Kara Hasan Paşalara, Sütçü İmamlara, Nene Hatunlara, Fadime Çavuşlara ve tüm Türk Halkına önderlik ederek Milli Mücadeleyi başlatan ve bizlere bugünkü haklı gururu ve sevinci yaşatan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm Kuvayi Milliye neferlerini sevgi saygı ve minnetle bir kez daha anıyoruz. Aziz Ruhları şad mekanları cennet olsun” dedi.

SAYGI ATIŞI YAPILDI

Törende Garnizon komutanlığında görevli bir manga Mehmetçik tarafından saygı atışı gerçekleştirildi. İlk kurşun konulu şiir ve kompozisyon alanında derce alan öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından Anıt alanındaki tören sona erdi. Akabinde Özerli ve Yeşilköy Mahallelerinde bulunan Kara Mehmet Çavuş ve Kara Hasan Paşa’nın kabirler ziyaret edilerek Kur’anı Kerim okundu, dualarla mezarları başında anıldı. (Haber Merkezi)