KARAMAĞARA’NIN DEĞERİ ANLAŞILDI

  • Eklenme Tarihi :22.08.2023 | 12:41

Hatay’ın Yayladağı ilçesi sınırlarında yer alan Karamağara koyu, mavi ile yeşili buluşturan doğası, manzarası ve deniziyle turistlerin uğrak yeri haline geldi.

KARAMAĞARA’NIN DEĞERİ ANLAŞILDI

Hatay Yayladağı’nda bulunan Karamağara Koyu, mavi ile yeşili buluşturan doğası, manzarası ve deniziyle son yıllarda turistlerin ilgi odağı oldu.

 

Doğu Akdeniz’in başlangıç bölgesinde bulunan, kıvrımlı yollardan geçilerek ulaşılan ve konumu nedeniyle geçmişte korsanların saklanmak için kullandıkları söylenen koy, görenlerin beğenisini topluyor.

Samandağ ilçesinden tekne turlarıyla da ulaşılan, her geçen yıl ziyaretçi sayısı artan bölge, serinlemek isteyenlerin yanı sıra akvaryumu andıran görüntüsüyle dalış tutkunları ve olta balıkçılarının da uğrak yeri haline geldi.

5-10 YIL ÖNCESİNE KADAR KİMSE BU BÖLGEYİ BİLMİYORDU

Bölge sakinleri, Karamağara’nın, 5-10 yıl öncesine kadar sadece burada yaşayanların bildiği bir yer olduğunu söylediler.

Bölgenin el değmemiş doğası ve tertemiz denizinin son yıllarda değerinin anlaşıldığını vurgulayan bölge sakinleri, “Bölgede benzeri bulunmayan, bir görenin tekrar geldiği Karamağara, son 2-3 yıldır hiç görmediği kadar ziyaretçiyi ağırlıyor. Altyapı hizmetleri bittiğinde buranın en gözde turizm noktalarından biri haline geleceğini umuyoruz. 5 yıl öncesine kadar sezonda çok az ziyaretçinin geldiği Karamağara’ya, geçtiğimiz yaz beklenenin üzerinde turistin geldiği biliniyor” diye konuştular. (Haber Merkezi)