KAZI ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ

  • Eklenme Tarihi :12.08.2023 | 03:15

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Prof. Dr. Veysel Eren, Reyhanlı Atçana Köyü yakınında sürdürülen Kadim Alalah Kenti’nin kazı çalışmalarını yerinde ziyaret etti.

KAZI ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ

MKÜ  Prehistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Başkanı Doç. Dr. Murat Akar’ın kazı başkanı olduğu çalışmaların Hatay’ın iklimsel ve jeolojik dönüşümlerinin tarih içerisinde iz ve işaretlerini okumayı mümkün kıldığını ifade eden Rektör Eren, Aççana Höyük Kazıları ve Amik Ovası Araştırma Merkezi’nin (AHAM) deprem sürecinde ve sonrasında üstlendiği sorumluluk dolayısıyla Doç. Dr. Murat Akar nezdinde tüm merkez çalışanlarını tebrik etti.

Alanda yürütülen çalışmalar kapsamında geleneksel olarak üretilen kerpiç tuğla yapımına katılan Rektör Eren, yaşadığımız deprem felaketine karşı bilimsel çalışmaların aksatılmadan sürdürülmesi gerektiğini ifade ederek bu çalışmalara bir tuğla koyarak sembolik desteğini göstermekten mutlu olduğunu ifade etti.

AHAM Başkanı Doç. Dr. Murat Akar, çalışmalardan elde edilen bilgilerle Dünya çapında Nature, Science gibi prestijli dergilerde yayınlar yapıldığını ve alana yönelik uluslararası araştırmacıların yoğun ilgisi bulunduğunu belirterek yirmi yıldır içinde bulunduğu kazıları geleneksel arkeolojik düzeyden çıkarıp Hatay’ın Jeolojik, Botanik ve Zooloji alanlarında kadim geçmişine ilişkin önemli ipuçlarını ortaya çıkartan bir kimliğe ulaştırmak istediklerini vurguladı.

Kazı alanını ve araştırma merkezini ziyaret eden ve Dr. Müge Akar’dan alanda keşfedilen buluntulara ilişkin bilgi alan Rektör Prof. Dr. Veysel Eren, burada yürütülen çok disiplinli çalışmaları önemsediklerini ifade ederek üniversite olarak bu gayretleri her zaman destekleyeceğimizi söyledi. (Haber Merkezi)