KIRIKHANIMIZA HAYIRLI OLSUN

  • Eklenme Tarihi :17.12.2022 | 01:15
  • Muhabir :

152 yıllık tarihi bina ‘Bilim ve Sanat’ merkezi olacak

KIRIKHANIMIZA HAYIRLI OLSUN

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde kilise ve aynı zamanda yatılı okul olarak inşa edilen, yıllarca Halk Eğitim Merkezi hizmeti veren 152 yıllık ‘Sarı Okul’un tarihi binası sürdürülen restorasyonla ‘Bilim ve Sanat Merkezi’ne dönüştürülecek.

Hatay’ın birçok ilçesinde olduğu gibi Kırıkhan’da da harabeye dönen, yıkılmaya terk edilmiş tarihi binalar tek tek ayağa kaldırılmak üzere restorasyon çalışmaları yapılıyor.

Restorasyon çalışmaları süren tarihi yapıyı basınla gezerek incelemelerde bulunan Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, restorasyon çalışmaları başlatılan ilçede Sarı okul olarak bilinen binanın, uzun yıllar okul, daha sonra halk eğitim merkez binası olarak kullanıldığını belirterek “Yapımını 1870 yılında başlanmış. Bölgemizin en değerli, tarihi hazinelerinden birinin içerisinde bulunuyoruz” dedi.

BÖLGENİN EN BÜYÜK RESTORASYON ÇALIŞMASI

Burasının çürümeye terk edilmiş bir alan olduğunu hatırlatan Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz “Bölgemizin en büyük restorasyon çalışmalarından bir tanesi burada yapılıyor. Bu binanın en önemli özelliklerinden bir tanesi de şu; yapımı 1870 yıllarında dünyada ilk örneği, uygulaması olan alan, olarak inşa edilmiş, aynı anda kilise, aynı anda yatılı okul niteliği taşıyan dünyada ilk örneği olan binalardan bir tanesi. Restorasyon çalışmaları kısa bir süre önce başladı” diye konuştu.

KIRIKHANIMIZA HAYIRLI OLSUN

Restorasyonun bu hale gelmesinde çok desteği olan Milletvekili Hüseyin Yayman’a Hatay Valisi Rahmi Doğan’a, şükran ve minnetlerini sunan Başkan Yavuz “Çünkü çok ciddi emekler verdiler, katkılar sundular. Allah nasip ederse bu binanın orijinal şekilliyle de restorasyonunu, bizim hesaplamalarımıza göre, 2023’ün altıncı ayında, yani 6-7 ay gibi kısa sürede bitirip, Kırıkhan’ımıza ‘Bilim ve Sanat’ merkezi olarak hizmet verecektir. Ayrıca kısa bir süre önce ilçemizi ziyaret eden Milli Eğitim Bakanımız da bu binayı gördüler, onlar da maddi anlamda restorasyona katkı sunacaklar. Buradan ben bir kez daha Kırıkhan Halkı adına böylesine bir değeri, tarihi ayağa kaldırma noktasında destek veren herkese teşekkür ediyorum. Kırıkhan’ımıza, gençliğimize, tarihimize hayırlı olsun” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)